Doğru Seçim Nasıl Yapılmalıdır ?

Hem ısıtma hem de soğutma amacıyla kullanılan klimalar ülkemizde de sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle iklimlerin daha ılıman olduğu bölgelerde hem kışın hem de yazın klimalar devamlı olarak kullanılmaktadır. Klimaların yaptıkları ısıtma ve soğutma işlemlerine genel olarak iklimlendirme denmektedir.

İklimlendirme konusunda klimalar son derece etkili bir teknolojidir. Özellikle ülkemizin deniz kıyılarındaki illerde klima kullanımı yaygın olarak görülür. Bunun en önemli sebebi bu bölgelerde deniz iklimi nedeniyle kış aylarının çok soğuk geçmemesi ve yaz aylarının çok sıcak geçmesidir. Klimaların ısıtıcı bir unsur olarak kullanılması bu bölgelerde oldukça yaygındır.

Tasarruflu Klimalar

Klimalar bahsedilen bu bölgeler için yaz aylarında vaz geçilmez bir alettir. Bu nedenle insanlar klimaları satın alırken bazı hususlara daha çok dikkat ederler. Klima seçiminde en önemli faktör tasarruflu olup olmamasıdır. Çünkü gerek yaz aylarında gerekse de kış aylarında klimalar devamlı olarak açık tutulur. Bu da elektrik faturalarına büyük bir külfet olarak yansır. Klima teknolojisi son zamanlarda tasarruf üzerine yoğunlaşmıştır. Özellikle A sınıfı klimaların piyasaya çıkmasından sonra klimaların harcadığı enerji oldukça düşmüştür.

Klima seçiminde dikkat edilmesi gereken başka bir konu ise uygun mekana uygun klima seçimidir. Örneğin salona ve odaya aynı klimanın takılması ve kullanılması uygun bir tutum değildir. Her klima belirli bir kapasite ile çalışır. Bu nedenle klima satın alırken kullanılacak mekanı ve kullanılması gereken klima türünü iyi araştırmakta fayda vardır.

Klima Modelleri
Klima Modelleri
Klima Modelleri
Klima Modelleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.