Evlerde Tasarruflu klima kullanımı için öneriler

Klimanızı kendi rahat edeceğiniz sıcaklık modunda çalıştırın.Çok düşük sıcaklığa ayarlamayın.Bu tasarruftan ziyade elektrik tüketimini artırır.Düşürdüğünüz her bir derece klimanızın elektrik tüketimini %10 artırır.Türkiye koşullarında 24-26 derece’de kullanabilirsiniz.Klimanızın ömrünü artırmak için filtrelerin belirli aralıklarda temizlenmesi ve periyodik bakımların yetkili servislerce ve zamanında yapılması gerekmektedir.

EV VE KÜÇÜK İŞ YERLERİNDE TASARRUFLU KLİMA KULLANIMI İÇİN ÖNERİLER
1. Klimanızı soğutma modunda çalıştırırken çok düşük sıcaklığa ayarlamayın. Böyle yaparak daha hızlı serinlik elde edemezsiniz.Kendi  rahat edeceğiniz en yüksek sıcaklığı seçin. Bu sıcaklık genellikle Türkiye koşullarında 24-26 C’lerdedir. Düşürdüğünüz her bir derece, klimanın elektrik tüketimini %10 arttıracaktır. Klimanızın üfleme hızını gereğinden yüksek tutmayın.
2. Nemli günlerde klimanızı nem alma modunda çalıştırın.
3. Çok sıcak günlerde perde, jakuzi ve kepenkler ile güneşin ısısını keserek  enerji tasarrufu yapabilirsiniz.
4. Klimanızın iç ünitesinin hava giriş çıkışının perde, mobilya vb. ile kapanmamasına dikkat edin. Dış ünitenin hava giriş çıkışı da serbest olmalıdır, mümkünse binanın daha gölgeli tarafına takılmalıdır.
5. Klimanızı amacı dışında, örneğin kurutma, yiyecek ısıtma/soğutma için, kullanmamalısınız.
6. Filtreleri kullanım kılavuzunda belirtilen aralıklarla temizlenmesi ve yetkili servisler tarafından periyodik bakım yapılması klimanızın ömrünü arttıracaktır.
7. Klimanızın zamanlayıcısını kullanarak ev boşken klimanın otomatik olarak kapanmasını ve sizin geldiğiniz saatte çalışarak evin serinlemesini sağlar.
8. Eksik yalıtımlı eski bir binada iseniz evinizin yalıtımını güncel şartlara uyacak şekilde iyileştirin.

Klima
Klima
Klima
Klima

One thought on “Evlerde Tasarruflu klima kullanımı için öneriler

  1. tasarruf olayını çok dikkat etmenizi öneririm arkadaşlar ben arçelik klimala aldım 24 bnlk öyle elektirik harcıyorki açmaya korkuyorum duvarda süs gibi duruyor Arçeliktenmi kaynaklanıyor yoksa 24 lüklerin hepsimi böyle bilmiyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.