Klima Çalıştırma Modları Nelerdir?

Yaz aylarının dayanılmaz sıcaklıklarından çoğu zaman kapı- pencere açarak kurtulamazsınız. Teknolojinin ilerlemesi sayesinde dev buluşlardan biri olan klimalar, bireylerin yazın sıcaktan kışın ise soğuktan korunmalarını sağlar. Peki, klimalar nasıl çalışır ve modları nelerdir?

Öncelikle klimaların yazın sadece soğutma görevi olduğunu düşünüyorsanız bu yanlış bilgiyi hemen bir kenara atmalısınız. Klimalar soğutmanın yanı sıra daha farklı özeliklere de sahiptirler. Örneğin; yaşadığınız yerin hava şartları sürekli değişim gösteriyorsa bu durumu klimanızı ayarlayarak kısa bir sürede çözebilirsiniz.

Cool – Heat Modu

Klimanızı ısıtma ya da soğutma modunda kullanırken ayarladığınız ısı seviyesine ulaşıldığında bulunduğunuz alanının ısısı; klasik on – off klimalarda dış cephede işlem durur. Fakat bu durum iç cephede farklı bir şekilde gerçekleşir ve üfleme devam eder. Soğutmanın yanı sıra ısıtmada ise dış cephe tamamen dururken iç fan ya durur ya da minimum devirde işlemine devam eder.

Dry

Bu moda nem alma işlemi sağlanır. Bu mod özellikle nemin çok fazla hissedildiği bölgelerde direk soğutma işlemine başlamadan önce devreye sokulmalıdır. Ortamda bulunan ve bir hayli rahatsızlık veren nemi kısa sürede alan bu mod, geçiş mevsimlerde de ihtiyaç duyuldukça kullanılabilir.

Auto

Auto, oto mod, cool, heat ve dry gibi modları kendi seçer. Çoğu zaman ortam sıcaklığı 21 derecenin altına ise 24’e kadar heat olarak çalışır. Fakat 26’nın üzerinde ise cool, ikisi arasında ise dry modu devreye girer.

Klima
Klima
Klima
Klima
Klima
Klima

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.