25 Metrekarelik Oda İçin Klima Önerisi

Klimalar, kapalı alanlardaki havanın ısısını düşürmek ya da yükselmek amacıyla kullanılan makinalardır. Klimalar kuruldukları alan içerisinde soğutma, ısıtma, havanın değişimi ve nem kontrolü imkanı sağlamaktadır. İnsanların konforlu yaşayabilmeleri için yaşam alanlarının en uygun ısıda olması gerekir. Kış aylarında sıcak ve yaz ayarlarında nemsiz serin bir ortam imkanı sunan klimaların bir çok modeli bulunmaktadır. Alana en uygun ve kaliteli klimayı seçerek yaşam alanımızda her mevsimi konforlu bir şekilde yaşayabilirsiniz.

Dört Mevsim Konfor İçin Klimalar

Türkiye dört mevsimin de yaşandığı bir ülkedir. Soğuk kış aylarında ve sıcak yaz aylarında rahat bir ortamda çalışmak isteyenler için klimalar en uygun seçeneklerden biridir. Çalışanların verimliliği ve müşterilerin rahatlığı için iş yerlerinde klimaların önemi büyüktür. Kolay kullanım, hızlı kurulum, düşük maliyet özellikleri sayesinde en çok tercih edilen ısınma gereçlerinden biridir. Eviniz için de klimalar en ideal ısınma aracıdır.

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün klimaların kalitesi ve işlevleri de artmıştır. Klimalar ile ortamı kısa sürede istediğiniz sıcaklığa getirebilirsiniz. Önemli olan yasam alanınıza en uygun klimayı seçmektir.

Odanızın metrekaresine göre en uygun klimayı belirlemek için hesap yaparak ihtiyacınız olan klimayı tespit edebilirsiniz.

Ortama En Uygun Klimayı Seçiniz

Yaşam alanlarınızda keyifli vakit geçirmek için ortam sıcaklığı önemli bir unsurdur. Çok sıcak bir iş yerinde siz ve müşterileriniz rahat edemeyecektir. Eviniz ve diğer yasam alanlarınızda da keyifli vakit geçirmek için ortam ısısının ve hava değişiminin önemi büyüktür. Bu durumda klimalar insanlara büyük kolaylık sağlamaktadır. Ancak klimanızdan istediğiniz verimi alabilmek 8con ortama en uygun klimayı seçmeniz gerekir.

25 Metrekare İçin Uygun Klima

Oda metrekaresini 2,2’ye bölünür.

1000 ile çarpılarak ihtiyacınız olan soğutma miktarı belirlenir.

Yani 25 metrekarelik bir alan icin ihtiyacınız olan klima;

25:2,2×1.000 =11.363 sonucuna göre 12.000 btu/h klima ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Bu hesaplama uzmanlar tarafından daha teknik bir şekilde yapılmaktadır. Bölge katsayısı ve kişi sayısı da hesaba katılarak yapılan işlem sonunda ihtiyacınıza en uygun klima firma tarafından belirlenmektedir.

Metrekareye Uygun Klima Seçiminin Önemi

Klimanın kurulacağı alanın metrekaresini en uygun klimayı belirleyerek klimanızdan yüksek verim alabilirsiniz. Düşük performanslı klimalar uzun süre çalışsa da ortamda beklediğiniz ısıyı vermez. Bu da çok fazla enerji gerektireceği için ısınma maliyetinizi yükseltecektir. Yüksek enerji kullanımına rağmen ortam istediğiniz ısıda olmayacağı için hem maddi acıdan hem de konfor açısından sıkıntı yaşamanıza neden olacaktır. Ortamın ihtiyacını karşılamayan bir klima da gereksiz maliyet anlamına gelmektedir.

Ortamın ihtiyacından daha yüksek performanslı bir klimada fazla enerji anlamına gelir. Bu da ısınma maliyetinizi yükselterek gereksiz para ödemeniz neden olacaktır.

Bu nedenle ortama en uygun klima seçimi hem konforunuz açısından hem de maddi açıdan önemli bir unsurdur.

 

Önceki İçerikŞeffaf Dosya
Sonraki İçerikAntalya İçin Klima Önerisi
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.