Bakımı yapılmayan klimalar soğutmaz

Kış boyunca ihmal edilmiş ve bakımı yapılmamış klima, yaz aylarında sorun yaratıyor. Klimada zamanla oluşan bakteriler, bünyesi alerjiye karşı hassas olan sürücü ve yolcuları rahatsız ediyor.

Kış aylarında kullanılmayan klima, sıcak yaz mevsimi geldiğinde sürücülerin otomobilde en çok ihtiyaç duyduğu donanımların başında geliyor. Ancak kış boyunca ihmal edilmiş, bakımı yapılmamış klima sistemi, sürekli kullanılmaya başladığında sorun çıkarabiliyor.

Klima sisteminin verimli çalışması ve uzun ömürlü olabilmesi için yılda üç kez kontrol edilmesi öneriliyor. Kış aylarında uzun süre çalıştırılmayan klima sisteminde gaz oturması ya da gaz sızması da sık karşılaşılan sorunlar arasında gösteriliyor. Hiç çalışmayan klimaIarda sorun büyük ölçüde elektrik arızasından kaynaklanırken, yeterince soğutamayan klimalarda bunun nedeni çoğunlukla evaparatörde toz birikmesinden kaynaklanıyor.

TÜRKİYE KOŞULLARI TOZLU

Türkiye yol koşulları genelde tozlu olduğundan, polen filtresinin zamanında değiştirilmemesi, klima sisteminin içindeki soğutmanın gerçekleştiği evaparatörde toz birikmesine neden oluyor. Soğuyan hava, klima borularından rahat geçemediğinden, yeterince soğuma gerçekleşmiyor.

Klima sisteminde soğutmanın oluştuğu nemli bir bölge olan evaparatöre toz zerreciklerinin sızması, zamanla bakterilerin oluşmasına da neden oluyor. Biriken bakteriler, bünyesi alerjiye karşı hassas olanları rahatsız ediyor.

Evaparatörde biriken bakterileri yok etmek için, antibakteriyel sprey kullanılması öneriliyor. Sprey; çimlenme, bakteri, mantar ve küfü önlediği gibi mikro organizmaların yol açabileceği sorunları da çözüyor.

Bir önceki Olabilecek Klima Arızaları nelerdir ? başlıklı makalemizde arıza tespit, klima arıza ve klima arızaları hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.