Bilinçsiz klima kullanımı hastalıklara sebep oluyor

Denizli Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ferit Özen, klimaların bilinçsiz kullanılmasının üst solunum yolları enfeksiyonu, zatürre ve yüz felci gibi hastalıklara sebep olduğunu söyledi.

klima kullanımı

Dr. Özen, klimanın özellikle ilk çalışmaya başladığı dönemlerde, filtresinde bekleyen birçok mikrobun havaya karışması sonucunda enfeksiyona sebep olduğunu belirterek, `Bu hastalığa lejyonella prenansi deniyor. Antibiyotiklerle (klaritromisin) kolaylıkla tedavi edilebilir. Kronik bronşiti olan hastalarda ise klimanın nem oranını azaltmasından dolayı özellikle balgam atılması zorlaşıyor. Nefes darlığı ve öksürük gibi sıkıntılar yaşanıyor.` dedi.

Klima kullanımında içeride ve dışarıdaki sıcaklık farkıyla ani hava değişiminden dolayı vücut direncinin düşmesi sonucu gribal enfeksiyonların da sıklıkla görüldüğünü vurgulayan Özen, aşırı sıcaktan dolayı çok terleyen ve gevşeyen kasların, klimanın serinliğiyle karşılaşınca aşırı kasılmasıyla `myalji` denen şiddetli adale ağrıları oluşabileceğini kaydetti.

klima hasta ediyor

Klima kullanımında havalandırmanın doğrudan yüzle temas etmesi sonucu nadiren de olsa yüz felci görülebileceğine dikkat çeken Ferit Özen, `Klima, belirli zamanlarda 25-26 derecede çalıştırılmalı. Çalışırken pencere mutlaka aralanmalı ya da oda, sıcak-soğuk hava sirkülasyonunu sağlamak için zaman zaman havalandırılmalıdır.

Gece yatarken klimayı çalışır durumda bırakmak son derece sakıncalıdır. Yatmadan önce oda soğutulmalı, sonra klima kapatılarak uyunmalıdır.` şeklinde konuştu.

Yaşlıların klimalı ortamlardan uzak durması gerektiğini de ifade eden Dr. Özen, bu kişilerin havalandırılmış odalar ve gölgelerde bulunmasının daha sağlıklı olacağını sözlerine ekledi.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.