Bireysel Klimalar Klima Fiyatları

İhtiyaca ve amaca göre bulunduğu ortamı konfor şartlarında tutan cihazlara klima adı verilir. ASHRAE (American Society of Heating, Refrigeration and Air Conditioning Engineers) klimayı; ”belli bir ortamdaki havayı, ihtiyaç duyulan koşullara ulaştırabilmek için sıcaklığını, nemini, temizliğini ve dağılımını aynı anda kontrol eden sistem” olarak tanımlamıştır.

Klima cihazları, herhangi bir ortamda uygun konfor şartları oluşturmak adına aşağıda belirtilen dört temel görevi yerine getirmekle sorumludurlar. Bireysel Klima Fiyatları

 1. Soğutma
 2. Isıtma
 3. Nem kontrolü
 4. Havanın dolaşımı
Yukarıda verilen görevler, boyutsal özellikleri ve kapasiteleri itibarıyla farklı şekilde isimlendirilen klima cihazları ile sağlanabilir. Bu anlamda, 7000-36000 BTU/h arasında soğutma/ısıtma kapasitesine sahip olan ve ev, büro gibi ortamların havasını şartlandırmak üzere tasarlanmış klimalara Bireysel Klima adı verilir. Bireysel klimalar temel olarak dört elemandan oluşur. Bunun yanı sıra; fan, emniyet otomatikleri vb. yan donanımlara da sahip olabilirler.
 1. Kompresör
 2. Kondenser (Yoğuşturucu)
 3. Genleşme valfi (Kılcal boru ve termostatik)
 4. Evaporatör (Buharlaştırıcı)
Soğutma sistemi elemanlarının klima gövdesi veya gövdeleri üzerindeki yerleşim şekline göre de iki tip bireysel klima tanımlanabilir.
 1. Mono Blok Klima: Bu tip klimalarda soğutma sistem elemanlarının hepsi tek bir gövde içinde bulunur. Bu özelliğinden dolayı, klimanın monte edileceği duvar veya pencerenin atmosfere açık bir yüzey olması gerekir.
 2. Split Klima: Soğutma sistem elemanları, ayrık en az iki gövde içine yerleştirilmiştir.
Bireysel klimalar, yukarıda verilen sınıflamanın haricinde, kullanım şekillerine göre de tasnif edilirler. Günümüzde yaygın olarak kullanılan tipler;
 1. Pencere tipi
 2. Split tip
 3. Portatif tip
 4. Kanallı tip
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.