BTU (Klima Kapasitesi) Nasıl Hesaplanır?

Klima satın alırken hemen hemen herkesin gözden kaçırdığı en önemli detaylardan bir tanesi klima kapasitesinin hesaplanmasıdır. Klima alındığında klimadan en ekonomik ve maksimum verimi sağlayabilmek adına klima alan hesaplamasının yapılması gerekmektedir. Çok basit bir şekilde yapılabilecek bu hesaplama sayesinde kişilerin ihtiyaç duyduğu klimanın hangi özelliklerde olması gerektiği ve en ideal klimanın bu doğrultuda hangisi olduğu belirlenebilecektir. Aksi halde alınan klimanın yeterli olması söz konusu olmayacaktır.

Yanlış Klima Alınırsa Ne Olur?

Gereğinden fazla kapasitesi olan bir modelin tercih edilmesi halinde klima elektrik tüketiminde fazla bir tüketim yapacaktır. Tam tersi senaryoda ise gereğinden daha düşük kapasiteli bir klima satın alındığında tüketim fazla olacak ve istenen verim sağlanamayacaktır. Bu nedenle klima alan hesaplamasının doğru yapılması ve bu bilgiler doğrultusunda bir yol izlenmelidir.

BTU (Klima Kapasitesi) Nedir?

Klima hesaplaması BTU (British Thermal Unit kelimelerinin kısaltması olarak kullanılan soğutma enerjisi birimidir.) olarak tanımlanmaktadır ve BTU bir klimanın kapasitesini ifade etmektedir. Klimalarda fiyatı doğrudan belirleyen en önemli etkenlerden bir tanesi BTU değeridir. Bu hesaplamalarda odanın metrekare cinsinden büyüklüğü, odada bulunacak maksimum kişi sayısı önemlidir. Aynı zamanda bu bölgenin de yine iklim özelliklerine göre özellikle uzmanlar tarafından daha farklı ve doğru hesaplamalar yapılabilmektedir.

Klima hesaplamasında en doğru ve garantili sonuçlara ulaşmak isteyen kişilere dikkat etmesi gereken detay bu hesaplamalarda matematik olarak işlemleri doğru yapmaktır. Bununla birlikte internet üzerinde kullanıma sunulmuş olan BTU kapasite hesaplama araçlarından da yararlanılabilir.

Klima Kapasite He31sabı Nasıl Yapılır?

Klima hesaplamasında oda metrekaresinin ilk olarak 2,2 ye bölünmesi sonrasında ise sonucun 1000 ile çarpılması gerekir. Bu temel hesaplamanın yanı sıra bölge katsayılarına göre de hesaplama yapılabilir. Bölge katsaylarına göre yapılacak hesaplamalarda her bölgenin değeri şöyledir;

Akdeniz:445

Doğu Anadolu: 308

Ege: 423

Güneydoğu Anadolu: 462

İç Anadolu: 346

Karadeniz: 385

Marmara: 385

Bu hesaplamada ise odanın metrekaresi direk bölge katsayısı ile çarpılır. Klima satın alırken elde edilen bu sonuçlara göre seçim yapılabilir. Gerek internetten gerekse de mağazadan yapacağınız alışverişlerde, her klimanın ne kadar bir güce sahip olduğu BTU cinsinden belirlenmektedir. Bu da yine kişilerin kolay bir şekilde hangi modeli alması gerektiği noktasında belirleyici olmaktadır.  Özellikle klima noktasında teknik anlamda yeterli bilgiye sahip olmayanların, bu tip küçük önerilere dikkat etmesi büyük bir avantaj sağlar.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.