Ev İçin Klima Tavsiyeleri

Geçmiş yıllarla kıyaslama yapıldığında insanların rahatlığının ve konforunun sağlanması bakımından büyük gelişmeler yaşanmıştır. Bu gelişmelerden en önemlisini kuşkusuz iklimlendirme alanı sağlamıştır. Isınma ve serinleme ihtiyacını en pratik ve konforlu şekilde sağlayan cihazlar hiç şüphesiz klimalar olmaktadır. Yüksek verim, hız ve süre ayarlama bakımından klimalar kullanıcıya keyifli bir kullanım sağlamaktadır. Ev ortamında ısınma sorunu yaşayan kişiler ya da yaz sıcağından korunmak isteyen kişiler ev kliması seçenekleriyle istedikleri konfora kolaylıkla ulaşabilmektedir.

Ev Kliması Nasıl Seçilir?

Ev için klima seçimindeki en önemli ölçüt ihtiyacın belirlenmesidir. Evin büyüklüğü, ısınma ihtiyacının yalnızca klimayla sağlanacak olması gibi kriterler kolay seçim yapmanızı sağlayacaktır. Ayrıca yaşadığınız şehrin kış ölçütü bile klima seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken konular arasında bulunacaktır. Enerji verimliliği yüksek olan ve tasarruflu olan klimalar, son yıllarda enerji tasarrufu A+++ özelliğine sahip olarak derecelendiriliyor. Bu bakımdan klima satın alırken bu özelliğe dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca satın alacağınız ürünün ucuz  olup olmaması da dikkat etmeniz gereken önemli bir noktadır. Bazı markalar eski üretim olan ürünlerini piyasaya uygun fiyata sunmakta ve bu ürün sizin yaşam alanınıza uygun olmaması sebebiyle de verimsiz çalışmayı ortaya çıkarmaktadır.

Evin Boyutuna Uygun Olmalıdır

Klima seçerken evinizin ya da klimanızı taktıracağınız alanın büyüklüğünü dikkate almanız şarttır. Satın alacağınız klimanın o alanı istediğiniz ısı ya da soğukluk derecesine getiremeyecek kapasitede olması, klima tercihinde yanlış bir kararı oluşturacaktır.

Klimanın Fiyatı Bütçeye Uygun Olmalıdır?

Evinize klima alırken dikkat etmeniz gereken diğer bir husus klimanın fiyatıdır. Klima için ayırdığınız bütçeyi belirlemeli ve bu bütçeye en uygun olan ve ihtiyacınız olan performansa sahip olan klimanın araştırılması gerekir. Bütçenizi belirlerken satın almayı düşündüğünüz klimanın hem fiyat özelliğini hem  performans özelliğini hem de uzun yıllar sorunsuz kullanım oluşturmadan kullanılabilmesi önem taşımaktadır.

Klimayı Kullanacağınız Mevsime Özel Seçim Yapmalısınız

Alacağınız klimayı ısınmak için mi, serinlemek için mi kullanacağınız sorusuna vereceğiniz cevap klima seçiminde nasıl bir tercih yapmanız gerektiği konusuna ışık tutacaktır. Klimayı hangi mevsimde kullanacağınız önemlidir bunun sebebi ise bazı klima markalarının mevsime göre değişik içerikler sunmasıdır. Bazı klimaların kış için kullanılan modelleri iyi olurken bazı klimaların ise yaz için kullanılan modelleri daha kalitelidir. Her iki mevsimde de kalite, verim ve performans olarak iyi olan klimalar vardır fakat, fiyat bakımından bu skalaya dikkat etmek gerekir.

Klimalarda Enerji Verimliliğinin Önemi

Klimanın enerji tüketimi, klima seçimi bakımından oldukça önemlidir. Yüksek performansla kullanım sağlattığı halde az enerji tüketen klimalarla az fatura ödemeniz mümkün olabilmektedir. Bu bakımdan klima seçerken klimanın  A+++ enerji sınıfına dahil olan modellerini tercih etmeniz daha doğru bir seçimi oluşturmaktadır. Bu anlamda Süper Inverter klimaların -15 dereceye kadar soğutma özelliği,  enerji tasarruflu olması bakımından oldukça yaygın olan  klimalardan biridir. Süper Invertech klimalar ise performans bakımından oldukça yüksek olan ve akıllı klima adı verilen klima grubundandır. Ayrıca klima kullanımında klimayı satın alacağınız firmanın montaj hususuna dikkat eden bir firma olma özelliğini mutlaka bilmeniz şarttır. Çünkü en yüksek kapasiteli ve kaliteli bir klima olsa bile montaj bakımından sıkıntı yaşatıyorsa o klimadan verim alınamayacaktır.

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.