Hassas Kontrollü Klima Nedir?

Klimalar farklı ihtiyaçları karşılayacak şekilde farklı özelliklere sahiptir. bu nedenle de klimalar temel özelliklerine göre birbirinden ayrılmaktadır. Hassas klima ve konfor klima gibi farklı özellikler, satın alma aşamasında kullanıcıların kafasında karışıklık yaratabilmektedir. Bu nedenle bu klimaların ne işe yaradığı ve hangi özellikleri ile birbirinden ayrıldığının iyi bir şekilde bilinmesi gerekmektedir.

Hassas Kontrollü Klima Farkı Nedir?

Hassas klima, konfor klima sisteminden çalışma sistemi ile tamamen farklıdır. BU tip klimalarda sıcaklık ve nem kontrolü yapılabilmektedir. Bu nedenle de klasik klimalarda sadece sıcaklık göz önünde bulundurulurken hassas kontrollü klimalarda ortamdaki nemin de kontrol edilmesi ve istenen seviyede olması sağlanabilmektedir. Kuşkusuz nem sıcaklığın hissedilmesinin de doğrudan etken bir durum olduğundan dolayı hassas kontrollü klimalar bu tip detaylarla daha verimli ve ekonomik bir ısıtma ya da soğutma sağlayabilmektedir.

Hassas klima sistemindeki bir diğer artı durum ise temizliktir. Yüksek kaliteli fitreler havadaki partikülleri haznesinde bulundurur ve onların yeniden ortama salınmasını önler. Böylece klimalar ile yayılan hastalıkların, toz gibi olumsuz durumların hassas kontrollü klimalar ile önlenebilmesi de mümkündür. Özellikle tozlara karşı alerjisi bulunan kişilerin klima kullanmak istemesi halinde mutlaka hassas kontrollü klimalardan yana seçim yapması gerekmektedir. Normal modeller bu tip bir ayrım olmadığı gibi hava direk odaya dağıtılmaktadır. Toz, akar ya da diğer farklı partiküller ayrıştırılması yapılamaz.

Hassas Kontrollü Klimalar Güvenli Mi?

Hassas kontrollü klimalardaki bir diğer özellik ise güvenilirliktir. Öyle ki bu klimaların 365 gün sürekli çalışması halinde dahi arıza yapması çok düşük ihtimal. Özel bir şekilde hazırlanan ve kullanılan malzemelerde de buna göre bir seçimin yapıldığı klimalar, bu nedenle önemli bir artı avantaj sağlamaktadır.

Klimaların dikkat çeken bir diğer özelliği ise enerji tasarrufudur. Klimalarda, normal standart klimalara göre enerji tasarrufu çok daha fazladır. Bu nedenle uzun süreli çalışmalarda enerji verimliliği sağlar ve ekonomik tüketim ile bütçe dostu bir yapıda olmaktadır. İş yerleri ya da klimanın çok uzun süre çalışacağı alanlarda hassas kontrollü klimalardan yana tercih yapmak, tüm bu avantajların elde edilmesini sağlayacaktır.

Özellikle doğru montaj, bilinçli kullanım ve zamanında doğru bakım ile birlikte hassas kontrollü klimaların çok uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanabilmesi mümkün olacaktır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.