İklimsa Klima Çeşitleri.

Klima icadı son zamanlarda dünya üzerinde bulunmuş ve insanların sıcaktan bunalmış hayatlarını bir nebze de olsa ferahlatan icatlardan birisi. Yine Türkiye’nin büyük klima üreticilerinden birisi olan İklimsa Sabancı şirketine ait ve son derece dünya teknolojisini takip eden başarılı bir şirket. İçerisinde bulundurmuş olduğu klimalar sayesinde günümüzde birçok kişinin ferahlama ihtiyacını karşılayabilen bir şirket olan İklimsa günümüzde en çok tercih edilen klima markaları arasında yer alıyor. Aynı zamanda buzdolabı ve derin dondurucu üretiminde de Türkiye çapında büyük başarılar yakalamış firma ülkenin insanları arasında tercih edilen büyük firmalardan birisi. Peki klima alırken nelere dikkat etmeli ve hangi faktörler göz önünde bulundurulmalı? Burada bunlardan bahsedeceğiz. Klima alırken öncelikle nerede yaşadığınız çok önemli.

Hangi Klimayı Tercih Etmeli?

Doğu şehirlerinden birisinde yaşıyorsanız klimayı yazın kullanacağınız için güçlü ve on iki bin ila on sekiz bin BTU gücü ayarında seçmeniz gerekmektedir. Ya da nemli iklime sahip Akdeniz şehirlerinden birinde yaşıyorsanız aynı şekilde güçlü ve içerisinde nem dengeleyici özelliğe sahip klimaları kullanmanız gerekmektedir. İçerisinde bulunan nem emme özelliği bu tarz nemli şehirlerde büyük iş çıkararak oda içerisindeki nemin emilerek daha rahat ve konforlu bir ortam oluşmasında büyük rol oynamaktadır. Ayrıca kışın da yalıtımsız bir evde oturuyor iseniz sıcak ayarı bulunan klimaları seçerek bu bağlamda kışın da odanın konforlu derecelerde tutulmasını sağlayabilirsiniz.

Düşük Sıcaklıklar Hastalıklara Sebebiyet Verebilir.

 Kaç derecede çalıştırmak ise tamamen sizin seçiminize kalmış olup yaz aylarında serinlemek için çok düşük derecelere inmemeniz gerekmektedir. 18 derece gibi düşük derecelere inildiğinde evet oda güzel bir şekilde soğutulacaktır ama uzun vadede kullanımlarda vücut ısısını da düşüreceği gibi hastalıklara da sebebiyet vermektedir. Bu hastalıklar sinüzit ve bronşit gibi ciddi ve direk tedavi edilmesi gereken hastalıklardır. Bu yüzden ayarlanacak derece yaz aylarında olabildiğince vücut ısısına uygun bir şekilde ayarlanmalıdır. Bu aralık ise ortalama 21 derece ila 26 derece arasındadır. Yine yapabileceğiniz bir başka yöntem ise klimayı ilk 15 dakika 18 derecede çalıştırdıktan sonra sıcaklığı yükselterek 22 – 23 derecelere getirmek olacaktır. Bu ne kadar elektrik tasarrufuna uygun olmasa da odadaki konforun en hızlı bir şekilde ayarlanabilmesini sağlamaktadır. Kışın kullanacaklar ise içerisinde bulunan soğuk modunu sıcak moduna getirerek yaklaşık 3 dakika beklemek zorundadırlar. Bunun nedeni ise klimalar sıcak moda geçmeden önce kendisini hazırlaması gerekmektedir. Ardından sıcak modda da 18 ila 23 derece arasında kullanabilirsiniz. Özellikle ofislerde ve dar çalışma alanlarında çalışan kişiler ortamda pencere yoksa oldukça büyük sıkıntılar çekerken gereksiz terlemeler yaşıyorlar. Günlük sıvı kaybına yol açan bu durum odaya alınacak bir klima ile çözülürken aynı zamanda ortamda konforlu bir çalışma ortamı sağlanmaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.