Klima Alırken Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli

Klima kullanılacak alana bağlı olarak yapılması gereken klima seçiminde, klima türlerine göre değerlendirme yapılır. Enerji sınıfından çalışma sistemi özelliklerine dek, her bir faktör özenle incelenmeli ve ortam için en doğru klima alınmalıdır.

Klima alırken nelere dikkat edilmeli konusunda, cihazın kapasitesi ilk sırada yer alır. Klima BTU değerlerini hesaplamak ve kapasite analizine göre en iyi performans sağlayacak ürünlerin seçilmesi gereklidir.

Klima Özellikleri Nasıl Değerlendirilir?

Ev, işyeri ve tesisler gibi farklı alanlarda kullanılacak klimalar, keşif ile en uygun modelin belirlenmesini sağlar. Alanların metrekare özellikleri, yapı özellikleri, tavan yükseklikleri, balkon ve pencere yapıları gibi konumsal değerlendirmeye bağlı olarak, klima işlevleri incelenir.

Enerji tasarrufu, tüm iklimlendirme ve soğutma sistemlerinde en önemli unsurdur. Hem havayı soğutmak hem ısıtmak için çalışan motor sisteminin ideal kapasite sağlaması ve enerjiyi en ideal seviyede kullanması önemlidir. Klima seçimlerinde ayrıca;

  • Hijyen özellikleri, kendini temizleme ve bakterilerden arındırma özellikleri
  • Filtre dizilimleri ve ekstra konfor özellikleri
  • Cihazın çalışma sesi ve dış motor- fan sesi
  • Kumanda ve panel özellikleri

Gibi ekstra fonksiyonlarına göre klima seçimi yapılır. Ayrıca fiyatları, garanti süreleri ve marka kalitesi, cihaz seçiminde önemli rol oynayan unsurlar arasındadır.

Hangi Klima Alınmalıdır?

Cihazların ısıtma ve soğutma performansını belirleyen ve sistem gücü değer olarak ifade edilen BTU, klima seçimlerinde mutlak değerdir. Kullanılan alanın havalandırma ihtiyacını ideal şekilde karşılayabilecek cihaz değerleri yani BTU, alınması gereken klimayı belirler.

Özellikle işletmelerde, hastane ve okullar gibi geniş kapsamlı alanlarda daha kapsamlı klimalar tercih edilir. Ancak sürekli kullanım yapıldığı için enerji sarfiyatı, verim ve tasarruf özellikleri, doğru klimanın belirlenmesini sağlar. Marka ve model seçiminin yanı sıra fiyat, kampanya, esnek ödeme seçenekleri, herkesin ürün seçiminde kullandığı temel unsurlar arasındadır.

Uzun yıllar kullanım olanağı sağlayan, garanti opsiyonları ve sürelerinde cazip olanaklar sunan klima modelleri, antibakteriyel nitelikleriyle daha çok tercih edilir. Klima kullanılmayan alanlardaki en önemli neden; klima çarpması olarak nitelendirilen rahatsızlığın ve bakterilerin ortama yayılmasıdır. Bu zararlı etkileri yok eden veya mekanizma özellikleriyle, daha sağlıklı hava sirkülasyonu sağlayan klima çeşitleri alınmalıdır.

Havalandırma yönü ayarlama, ideal üfleme modülleri, sessiz ve ayarlanabilir çalışma özellikleri gibi farklı işlevlerine göre yeni nesil klima çeşitleri arasından değerlendirme yapılabilir. Kolay kullanılabilir özellikleri, konfor faktörleri ve eco sistem çalışma özelliklerine göre klima seçimi yapılmalıdır.

 

Önceki İçerikTicari Klima
Sonraki İçerikKlima Bakımı Nasıl Olmalı?
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.