Klima Bakımında Neler Yapılmaktadır?

Düzenli olarak kullanılan klimalar için periyodik bakımlarının yapılması kritik bir öneme sahiptir. Özellikle klimaların sorunsuz bir şekilde uzun bir süre kullanılabilmesi, bakımların eksiksiz bir şekilde yapılması ile ilgilidir. Aksi halde kısa süre içerisinde arızalar vermeye başlayacak olan klimalarda, soğutma ya da ısıtma durumlarında hiçbir şekilde verim alınamaz. Bu da kişilerin yeni bir klima ihtiyacını ortaya çıkaracak ya da yüksek maliyetlerle klimaların tamir edilmesini gerektirecektir. Bu tip risklerin alınmaması adına ise yapılması gereken en önemli işlem klima bakım zamanlarını takip edilerek yetkili servislere yaptırılmasıdır.

Türkiye’de Klima Bakımı

Türkiye’de bu konuda hemen hemen her bölgede bir uzman bulunabilir. Bu uzmanlardan alınacak destekler klimalar için gerekli olan bakımın yapılmasını ve yaşanacak olan problemlerin de böylece önlenmesini sağlar. Klima bakımı yaptıracak kişilerin özellikle nasıl bir işlemin yapıldığını bilmemesi soru işareti yaratabilmektedir. Öyle ki eve gelen bir teknisyenin hangi işlemleri yaptığını, nasıl bir tamirat ya da onarımı gerçekleştirdiğini bilmemek verilen parada bazen sıkıntı yaratabilmektedir. Fakat klima bakımı için yapılacak standartlar işlemler bulunduğundan dolayı kişiler mevcut işlemlerin neler olduğunu da kolayca takip edebilmektedir.

Klima Bakımında Neler Yapılır?

Klima bakımı yapılırken öncelikli olarak hava filtresi temizliği yapılmalıdır. Klimaların farklı bölgelerinde bulunan bu filtrelerin düzenli bir şekilde temizlenmesi, hava akışının sorunsuz bir şekilde olmasını sağlar. Bu nedenle öncelik kaliteli havanın ortama sağlanması ve hijyenin olabilmesi adına filtre temizliğidir. Bu filtreler genellikle kolay erişilebilir bölgelerde olduğundan dolayı kişilerin kendi başlarına da düzenli olarak temizleyebileceği durumdadır. Bu bakımdan sizler de klimalarınız için bu temizlik sürecini filtrelerin üflenmesi ile yapabilirsiniz. Üstelik bazı klima modellerinde bu filtreler yıkanabilir durumdadır.  bu bakımdan belirli süreler arasında filtre temizliğinin yapılması klimadaki veremin üst seviyede olmasını sağlar. Ayda bir ya da 15 günde bir filtre temizliği yapılması, klimanın çok daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Hava akımını sağlayan ana hava filtresinden dışında bu hava akımını destekleyen farklı filtrelerde bulunmaktadır. Yine klimalarının genellikle ön bölümlerinde olan bu filtreler, bakım sırasında temizlenmelidir. Çok zorlu ve kurumuş pislikler varsa, bir süpürge yardımı ile vakumlanarak bu pislikler çekilebilir. Bu basit bakımın yanı sıra düzenli olarak periyodik bakımda yapılması gerekir. Bu işlemler ise şöyledir; (Bu işlemlerin her biri teknik servis tarafından yapılmalıdır.)

  • Evaparatör- kondaserin temizlenmesi.
  • Klima gazının kontrolü
  • Elektrik tesisatlarının kontrolü
  • Soket bağlantılarının kontrolü
  • Drenaj tavası ile drenaj hattının temizliği
  • Ses ve gürültü kontrolü
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.