Klima Çalışıyor Ama Soğutmuyor

Klima kullanan kişilerin uzun dönem içerisinde sıklıkla yaşayabileceği problemlerden birisi de klima çalışıyor ama soğutmuyor olacaktır. Özelikle klima bakımını zamanında yaptırmayan kişiler için yaşanabilecek bu problemlerde kontrol yapılarak problem çözülebilir. Fakat teknik anlamında bir sorun oluştuğu takdirde mutlaka bir yardım alınması ve probleme dair bir uzman kişilerin bakımı gerekecektir. Klimanın özellikle sorunsuz bir şekilde kullanıldıktan sonra bu tip hatalar vermeye başlaması, klima içerisindeki bazı sistemlerin doğru çalışmadığı rahatlıkla anlaşılabilir.

Klima Çalışıyor Ama Soğutmuyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Servis çağırmadan önce yapılacak bazı işlemler bulunmaktadır. Bu bakımdan eğer basit bir işlem için ödeme yapmak istemiyorsanız önerileri dikkate alabilirsiniz. Yapılabilecek kontroller ise şöyledir;

  • Klima filtresinin temizlenmesi, çoğu zaman sorunu çözmektedir. Filtrenin dolu olması nedeniyle yaşanabilecek bu hatalarda, filtre temizliği sonrasında sorun çözülecektir.
  • Hava akışının yüksek olması, bazı durumlarda iklimlendirmenin doğru bir şekilde yapılmasını önler. Bu nedenle hava akışının kesilerek deneme yapılması çözüm bulunmasını sağlayabilir.
  • Klimaların hatalar vermesi, yanlış konum seçimi nedeniyle olabilmektedir. Klimayı hangi moda kullanmanız gerektiğini öğrenmeniz ve bu konuda doğru seçimler yapmanız gerekir.
  • Klima ayarlarını doğru bir şekilde yapmanız da önemlidir. Ayarların karışması halinde istenen sıcaklık ya da soğutmanın yapılmamasına nende olabilir.
  • Fan devri de soğutmayı engelleyebilir. Fan kontrolünü de mutlaka yapmanız gerekir.
  • Klimadaki hava girişlerinin kapatılması, sistemin çalışmasını engelleyecektir. Bu nedenle hava girişlerini mutlaka kontrol etmelisiniz.

Klima Çalışıyor Ama Neden Soğutmuyor?

Tüm bu çalışma ve kontrollere rağmen herhangi bir sonuç alınmazsa, teknik servisten destek alınmalıdır. Bu destek ile birlikte klimadaki problem tespit edilerek çözülecektir. Bu hatanın alınmasında etkenler arasında ise öncelikli olarak gaz yer almaktadır. Klima gazı, soğutma ve ısıtmada etkin durumdadır. Gaz eksilmesi çok mümkün olmazken, kaçak gibi durumlar nedeniyle klima gazı tükenebilir. Gaz ilavesi ile birlikte sorun çözülecektir.

Gaz dışında bir diğer problem ise kompresör olmaktadır. Kompresör için değişim gerekebilir ve bu da teknik servis ile bu yapılabilir.

Kaçak, ezilme gibi durumlar, havalandırmanın doğru bir şekilde yapılmasını önler. Bu nedenle olası bu durumlarda, ürünlerin yenilenmesi gerekecektir.

Gerek iç gerekse de dış ünitede fan çalışmaması, klimanın doğru çalışmasını engeller. Bu nedenle iç ve dış ünite kontrolü sonrasında fanın neden çalışmadığı araştırılarak bun a yönelik bir çözüm getirilmelidir.

Klima için yapılacak kontroller sonrasında ise kısa süre içerisinde sorun giderilecektir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.