Klima Çalıştırma Modları Nelerdir?

Klimalar içerisinde bulunan özel hazneler sayesinde kullanıcılarına birden fazla modla kolaylıklar sağlamaktadır. Klima sadece tek bir modadan oluşmamaktadır. Bünyesinde birden fazla mod bulundurarak her koşula göre hava üretebilmektedir. Mod çeşitliliğini fazla olması teknolojinin harika özelliklerinden biridir.

Tek klima ile birbirinden farklı modlar seçilerek istenilen ayarda hava akılı sağlanabilmektedir. Özellikle klimanın hem yaz hem de kış aylarında kullanılması önemli bir konfor yaratmaktadır. Modlar sayesinde uzaktan kumanda yöntemiyle kolaylıkla istenilen derecede sıcak ve soğuk ve diğer modlar tercih edilebilmektedir.

Cool (Soğuk) Modu ve Özellikleri

Sıcak yaz aylarında en büyük kurtarıcı ardan biri arasında yer alan klimaların cool modu en çok kullanılan modlardan biridir. Klima içerinde yer alan sıvı ana parçalar sayesinde dönüştürülerek soğuk hava üretmektedir. Soğuk Modun da dış ünite dururken iç ünite çalışarak dopuk hava üflemektedir. Yaz aylarında soğuk Modu ortalama 24 ve 26 derece arası olmalıdır.

Sağlıklı bir ortam yaratılması için yazın dışarıda ki hava derecesinden 6,7 derece düşük olarak soğuk Modu un derecesi ayarlanmalıdır. Soğuk Modu klima kumandasının ekranında yer almaktadır. Ayarlar kısmından yön tuşları kullanılarak kolay bir şekilde soğuk Modu ayarlanabilmektedir. Kumanda sayesinde kolay bir şekilde soğuk moduna çevrilebilmektedir.

Heat (Sıcak) Modu ve Özellikleri

Klimanın en çok kullanıldığı zaman dilimlerinden biride kış aylardır. Dışarda soğuyan havaya karşı klima aracılığı ile içeriye sıcak hava üflenmesi artık teknoloji sayesinde oldukça kolay bir işlemdir. Klimanın uzaktan kumandası ile ayarlama yapılarak kolay bir şekilde yaz aylarından kış aylarına geçiş döneminde kolaylıkla ayarlanabilmektedir.

Kışın ideal ısıtma dereci 21 ve 26 derece arası olmalıdır. Olması gereken bu ısı ayarı hava şartlarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Sıcak Modunun derecesi klimanın modeline ve kapasitesine göre değişkenlik oluşturabilmektedir. Bazı klima modelleri yoğun üfleme gücünden dolayı daha fazla sıcak hava üflemekteyken bazı klima modelleri düşük kapasiteye sahip olduğundan dolayı daha az sıcak hava üfleyebilmektedir.

DRY (Kuru) Modu ve Özellikleri

Diğer modlara oranla daha az bilinen bir mod olmasına rağmen işlevi oldukça büyüktür. Bilinçli Bir şekilde kullanıldığı takdirde çeşitli özellikler ve avantajlar yaratmaktadır. DRY Modu nem alma Modu olarak adlandırılmaktadır. İnsan sağlığı açısından büyük bir öneme sahip olan DRY Modu bilinçli kullanıldığı taktirde sağlığı olumlu etkilemektedir.

Dry modu kompresör çalışma sistemi ile 6 dakika çalış 4 dakika dur, sonrasında ise 4 dakika çalış 6 dakika dur şeklinde çalışmaktadır. Otomatik olarak ayarlanan bu sistem değiştirilmesi mümkün değildir. Özellikle astım hastası ve bebeklerin bulunduğu ortamda kullanılması gereken önemli bir moddur. Nem oranını ayarlayan Dry modu kullanıcılarına kaliteli bir yaşam sunmaktadır.

Fan Modu ve Özellikeri

Klimaların olmazsa olmazları arasında yer alan fan modu hem sıcak modda hem de soğuk modda önemli bir işleve sahiptir. Fan modunun genel özelliği vantilatör görevi yapmasıdır. Üfleme oranını etkileyen bir moddur. Fan sistemi ile sıcak ve soğuk modlar daha fazla üfleme gerçekleştirerek daha fazla hava üretmektedir. Ayrıca fan modu uzaktan kumanda yöntemi ile kolay bir şekilde sağ, sol, yukarı ve aşağı yönlere dönerek hava akışını sağlayabilmektedir.

Fanının çalışmasını etki eden en önemli parça içerisinde yer alan çarktır. Çark yardımı ile hem kinetik hem de statik enerji oluşturulmaktadır. Klimanın sıcak ve soğuk işlevinden daha fazla yararlanmak istenildiği zaman fan modu devreye sokulmalıdır.

Auto Otomatik Modu ve Özellikleri

Otomatik mod adından da anlaşılacağı üzerine otomatik olarak sıcaklığı ve soğukluğu ayarlayan moddur. Kış aylarında sıcak modda çalışan klima otomatik moda alındığı taktirde hava sıcaklığını tespit ederek kendi uygun olan derecede ısı vermektedir. Bu aynı şeklide yaz aylarında soğutma işlevi içinde geçerlidir.

Klima çalıştıktan bir süre sonra oda sıcaklığı ve oda soğukluğu sabit kalmaktadır. Bir süre sonra uzaktan kumanda yöntemi ile derecede artış veya azalma isteği doğmaktadır. Fakat otomatik Auto Modu ile artık buna bir son verilmektedir. Otomatik sayesinde klima kendi sıcaklığı tespit etmektedir. Aşırı ısınmanın veya aşırı soğukların yaşanmasını önüne geçerek otomatik olarak dereceleri kendi düşürüp kendi yükselmektedir. Bu özellik kullanıcılar için önemli konfor oluşturmaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.