Klima Gaz Dolumu Nasıl Yapılır?

Klimaların teknik anlamdaki çalışma prensiplerinde herhangi bir şekilde gaz azalması gibi bir durum söz konusu değildir. Klimalarda gaz bitmemesi ve eksilmemesi gerekir. Fakat cihazların özellikle uzun yıllar kullanılması halinde gaz tüketilmesi ve eksilmesi gibi problemlerle karşı karşıya gelmesi söz konusudur. Bu durumun en önemli nedeni ise gazın geçiş yaptığı borularda çatlak, kırılma gibi problemleri yaşanmasıdır. Bu tip problemler yaşandığında klima içindeki gaz tükenerek azalmaktadır. Bu tip durumlarda klima gaz dolumu yapılmalıdır. Peki, klima gaz dolumu nasıl yapılır?

Klima Gaz Bitip Bitmediği Nasıl Anlaşılır?

Klima gaz dolumu nasıl yapıldığının öğrenilmesinden önce klimanın gaz ihtiyaç olup olmadığı tespit edilmelidir. Bu nedenle de yapılacak birkaç işlem ile klima gazının eksik olup olmadığı kontrol edilmelidir. Klima gazının eksildiğini anlamanın en basit ve kolay yolu dış ünite de bulunan ince gaz borusunun incelenmesidir. Bu boruda olan bir Kaçak ya da kırık halinde, borunun etrafı karlanma yapacaktır. Özellikle buzlanma ve karlanma gibi durumlar görülüyorsa klima gazının eksilmeye başladığı ve kısa süre içerisinde tükeneceği rahatlıkla anlaşılabilir.

Klima Gaz Dolumu Nasıl Yapılır?

Bu tip durumlarda ise kuşkusuz öncelikli olarak klima gazının doldurulmasından ziyade mevcut problem giderildikten sonra gaz tamamlanmalıdır. Klima gazının eksilmesi ya da tamamen bitmesi halinde ise doğru bir şekilde soğutma yapılmayacaktır. Kişiler mevcut soğutmamaya da ısıtmama gibi durumlar nedeniyle de teknik servislerden yardım almaya çalışmakta ve yapılan incelemelerde mevcut sorunun gazın bitmesi nedeniyle olduğu anlaşılabilmektedir.

Klima Gaz Dolum İşlemleri

Klima gaz dolum işlemlerinde izlenecek yol takip edilmelidir. Klima gaz dolumlarında öncelikli hedef mevcut gaz eksilmesine neden olan problemlerin ortadan kaldırılması olmalıdır. Mevcut sorun giderildikten sonra eksik gaz tamamlanmalıdır. Bu tür durumlarda ise kişilerin kendi başına yapabileceği herhangi bir işlem bulunmamaktadır. Zira klima gaz dolumu yetkili servisler tarafından yapılması gereken zorlu ve teknik bir işlemdir.

Gaz tankları ile klimalardaki mevcut gaz haznelerinin doldurulması ile gerçekleştirilen bu işlemler neticesinde mevcut gaz problemi ortadan kaldırılabilmesidir. Klimaların türüne göre hem fiyat hem de kullanılacak olan gazlarda değişiklik olabilmektedir. Bu nedenle doğru gazın hangisinin olduğu da yine kişiler tarafından doğru bir şekilde bilinemeyeceğinden dolayı klimada çok daha büyük bir probleme yol açmak söz konusu olacaktır.

Klima Gaz Dolum Önerileri

Bu tip riskleri almamak adına ise önerilen klima için teknik destek alınmasıdır. R22, R410 gibi farklı klima gazları bulunduğu gibi her bir gazın kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bununla birlikte klima türüne göre nasıl bir gaz durumunun yapılacağı da yine farklılık göstermektedir. Kişilerin klimasından uygun bir şekilde yararlanması ve farklı problemler yaşanmaması adına mutlaka klima problemlerinde teknik yardım almalı ve doğru bir tedavi ile sorunu giderilmelidir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.