Klima Kompresörü Nedir?

Klimaların en önemli bölümlerinden birisi olan klima kompesörü, nedir, ne işe yarar? Klima kompesörü ile ilgili detaylar yazımızda.

Klima Kompresörü Nedir, Ne İşe Yarar?

Klimalarda, gaz soğutma ve ısıtma yapılabilmesi adına ektindir. Bu gazın sıkıştırılmasında ise klima kompesörü kullanılmaktadır. Bu nedenle de klima kompesörü arızalandığı durumlarda düzgün bir çalışma olmayacağı için değiştirilmesi gerekecektir. Tıpkı klimalarda olduğu gibi araçlardaki klima sistemlerinde de benzer bir durum bulunmaktadır. Normal klasik klimalarda elektrik ihtiyacı ana şebekeden alınırken, araçlarda da motor krank kasnağı ve kayışlar üzerinden alınır.

Klima Kompresörü Çalışma Prensibi Nedir?

Klima kompesörü çalışmaya başladığı andan itibaren basınç yükselir. Bu sırada ise gaz farklı işlemlerden geçirilir. Öyle ki gaz düşük basınç ile girmesine rağmen klima kompresörünün çıkışında basınç yükselmiş olur. Bunula birlikte gaz halinde herhangi bir değişim olmaz. Değişiklik yapılan bu parçalar zaman içerisinde çok daha etkin ve verimli çalışabilir duruma getirilmiştir. Değişken hacimli gibi farklı isimlerle adlandırılan bu yeni tipler, çok etkindir. Bu yeni tiplerin en büyük avantajı ise daha düşük tüketim ile daha hassas bir şekilde sıcaklık ayarlamalarının yapılabilmesidir.

Genel olarak çalışma prensibinde ise klima çalışmaya başladığı andan itibaren gaz emilimi başlatılır. Sıkıştırılan gaz,  böylece soğutma ve ısıtma için ihtiyaç duyulan ayarlamaların yapılmasını sağlar. Klimalardaki çalışma prensibinde en önemli faktör, istenilen sıcaklık ve havanın gerçek sıcaklığı arasındaki farktır. 5-10 derece gibi farklarda klimalar için düşük güç ile çalışma sayesinde kolayca karşılanır. Fakat 10 derecenin üzerindeki durumlarda klima tam potansiyele geçiş yaparak çalışmaya başlar. Özellikle araçlarda motor gücü için bu tip farklılıklar önemlidir.  Tam kapasite ile çalışan klimalar, daha fazla elektrik tüketecektir. Bu nedenle klima yönetiminde, kişilerin bu tip detayları bilerek bilinçli ve doğru bir şekilde kullanması tasarruf edilmesini sağlar.

Klima Kompresörü Çalışmazsa Ne Olur?

Kompresörün bozulması halinde klima sistemi çalışmayacaktır. Isıtmama, soğutmama gibi sorunlarla kendini gösterecek olan arıza, klimanın teknik servis desteği almasını zorunlu kılar. Gazın bitmesi gibi durumlarda da kompresör çalışamaz. Bu nedenle bazı arızalarda sadece klima gazının tamamlanması yeterli olabilmektedir. Fakat gazın bitmesi gibi bir durum klimalarda söz konusu olmadığından dolayı bu tip durumlarda öncelikli olarak gazın neden bittiği araştırılmalı ve buna göre bir çözüm bulunduktan sonra klima çalışır hale getirilmelidir.

Klima sistemleri, belirtildiği gibi kompresör odaklı çalışmaktadır. Çok fazla parça olmasına karşın, kompresör ısıtma ve soğutmada direk etkin nokta olduğundan dolayı küçük bir arızada dahi verim alınmaması gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu tip arızaları ortadan kaldırmak adına ise cihazların bakımlarının zamanında yapılması, filtre değişiklikleri ve temizliklerinin aksatılmaması önerilmektedir. Böylece cihazın ömrü çok daha uzun olacaktır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.