Klima Kullanımında Yüksek Fatura İçin Çeşitli Önlemler

klimalarda elektrik tüketimi çok kritik bir durum olduğu gibi yüksek faturalar ile karşılaşılmaması adına kullanımının doğru olması gerekmektedir. Bu nedenle klima kullanımında yüksek fatura için çeşitli önlemler ve önerilere göz atarak daha doğru bir ürün kullanabilir ve elektrik faturalarınızı da minimum seviyelere indirebilirsiniz.

Klima Kullanımında Yüksek Fatura İçin Çeşitli Önlemler Nelerdir?

Mobil klima, pencere tipi klima ve duvar tipi klima olmak üzere farklı klima modelleri olsa da kullanımlarında benzer yöntemler ve öneriler geçerli olmaktadır. klimaların her biri için teknik özelliklerde tüketimin ne kadar olduğu detaylı bir şekilde yazmaktadır. Bu sayede mevcuttur klimanın ne kadar süre boyunca çalışırsa ne kadarlık bir elektrik harcayacağını hesaplamak mümkündür. Özellikle elektrik tüketimine göz önünde bulunduran kişilerin ilk olarak klima satın alınması aşamasında bu tüketim değerlerine göz atması ve buna göre doğru bir modeli satın alması gerekir. Eğer klima özellikle iş yeri gibi alanlarda gün boyu çalışacaksa mutlaka ekonomik ve daha düşük tüketim nelere sahip bir klima modelini geçiş yapılması gerekecektir.

İdeal Tüketim İçin Klimada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yerin büyüklüğü mevcut ortamdaki ortalama kişi sayısı ve bölgenin iklim şartları klima satın alınması aşamasında göz önünde bulundurulmalıdır. Bu tip kriterlere göre yapılacak bir satın alma ise kuşkusuz kişilerin elektrik tüketimini minimum seviyelere çekecektir.

Klima kullanımında dikkat edilecek olan detaylarda ise özellikle sıcaklık ayarını mutlaka doğru bir şekilde belirlenmesi gerektiği unutulmamalıdır. 26 derece ile 25 derece arasındaki 1 derecelik fark dahi enerji tüketiminde yüzde 10’u aşan bir artış yaşanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle ortamın soğutulması ya da ısıtılmasında en uygun dereceleri klimaya girilmesi gerekmektedir. Klimanın 25 derecenin ortalamalarında çalışması önerilmektedir. 25 derece elektrik tüketiminde optimum seviyelerden birisi olduğu gibi bu konuda elektrik faturalarının daha uygun seviyelerde gelmesi sağlanabilir.

Yaz Dönemlerinde Klima Kullanımı

Özellikle yaz dönemlerinde bu klimayı kullanacak olan kişilere sabah ya da gece geç saatlerde odalarını havalandırması ve güneş çıkmaya başladıktan sonra da mümkün olduğu kadar pencere ve kapılarını kapalı tutması önerilmektedir. Bu sayede sıcağın dışarıdan içeriye girmesi engelleneceği gibi iletilen ve havalandırılan bir ortam sayesinde de gün boyunca sorunsuz bir şekilde yaşam sürmek mümkün olmaktadır. Panjur ya da tente gibi gölge sağlayacak ürünler de yine kullanılabilir.

Elektrikli Aletlere Dikkat

Klima ile yapılacak tasarruflar arasında gereksiz elektrikli aletlerin kapatılması da bulunmaktadır. Elektrikli aletler çalıştığı süre boyunca ortama ısı yayacağından dolayı gereksiz yere ortamın ısınmasını ve klimanın daha fazla çalışmasını bu sayede engelleyebilirsiniz. İzolasyon ise hem kış hem yaz aylarında ciddi bir avantaj sağlayacaktır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.