Klima Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Öneriler

Sağlıklı koşulların elde edilmesi ve ideal hava ısısının sağlanması için kullanılan klimalar, doğru şekilde kullanılmalıdır. Klimaların periyodik bakımları mutlaka yapılmalı ve filtreleri, yılda en az iki kez temizlenmelidir. Bakterilerin ideal şekilde temizlenmesi, hastalıkların önlenmesinde en etkili unsurlar arasında yer alır.

Özellikle bebek ve çocukların olduğu ortamlarda, alerjileri olan kişilerin olduğu ortamlarda klima kullanımı, niteliklerine uygun ve hijyenik şekilde sağlanmalıdır.

Klima Kullanmadan Önce Yapılması Gerekenler

Yeni alınan klimalar zaten temiz olduğu için herhangi bir ön bakıma gerek olmadan direkt olarak kullanılabilir. Ancak hava sirkülasyonu için panellerin ideal konumlandırılması ve hava akışının rahatsız etmeyecek şekilde ayarlanması önemlidir.

Klimalar uzun süreli çalıştırılmamalı ve yoğun hava akışına maruz kalınmamalıdır. Uzun süreli kullanımlarda da ortam belirli aralıklarla havalandırılmalı ve temiz havanın sirküle edilmesi önemlidir. Gece uyurken çok kullanılan klimalar, dinlenceli modlarda çalıştırılmalı ve tutulma, kas spazmı gibi rahatsızlıklar önlenmelidir.

Klima Kullanırken Yapılması Gerekenler

Hem yazın sıcak havalarda hem de kışın soğuk havalarda kullanılan klimalar, ancak temizlikleri ve bakımları yapıldığı sürece kullanılmalıdır. Yaz ve kış başlangıçlarında mevsimsel bakımlarının yapılması, klima gazı kontrolü, filtrelerin temizlenmesi veya değiştirilmesi, antibakteriyel şekilde kullanmanızı sağlar.

Sağlıklı ve ideal olan ortam ısısı; 22 derecedir. Klima kullanırken fazla sıcak ve fazla soğuk olmamasına özen gösterilmelidir. Hastalık risklerinin önlenmesi ve tasarruf sağlanması için klima kullanımına dikkat etmelisiniz. Ayrıca;

  • Klima kullanılan alanda elektronik cihazlar, yakın mesafede kullanılmamalıdır. Su damlacıklarının akmaması için duvar klimalarının altına cihaz yerleştirilmemelidir.
  • Klima çalışır konumda iken kesinlikle iç kısmı açılmamalıdır
  • Islak elle dokunulmaması ve cihaz içine yabancı cisim konulmaması gerekir
  • Elektrik kesintisi gibi durumlarda klima sigortası kapatılmalıdır
  • Cihazın dış kısmında, dış ünitede veya kablolarda herhangi bir arıza veya hasar olması durumunda kapatılmalı ve teknik servis çağrılmalıdır
  • Klimanın olağandan daha yükse sesle çalışması, farklı koku gelmesi veya gaz kaçağı gibi durumlarda hemen kapatılmalı ve yine servisler görüşme sağlanmalıdır.
  • Yanıcı maddeler veya patlayıcı maddeler ile cihazlara yaklaşılmamalı, yakın

konumda bulundurulmamalıdır.

Klima kullanırken enerji sarfiyatına dikkat etmeli daha verimli kullanım sağlanmalıdır. Hava giriş- çıkışını engelleyecek herhangi cisimler, örtü ve nesneler kullanılmamalıdır. Filtre temizliğine özen göstermeli ve düzenli olarak temizlenmelidirler.

Genellikle yılda bir kez bakım yaptırmak, klimaları ideal şekilde kullanmak için yeterlidir. Klima kullanırken pencerelerin uzun süre açık tutulmaması, ideal verimin elde edilmesi için önemlidir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.