Klima Neden Su Akıtır?

Klima kullanılmaya başlandığı andan itibaren, su tahliyesi de yapılacaktır. Klima neden su akıtır ya da klimanın su akıtması normal mi gibi sorular, özelikle ilk defa klima kullanan kişiler için akıllarda yer alacaktır. Bu su akıtma, normal olduğu gibi bazı durumlarda belirli arızalara işaret edebilmektedir. Bu nedenle kullanıcıların dikkatli olarak klimadaki durumlara göre hareket etmesi ve gerekli görüldüğü takdirde teknik servisten yardım alması gerekebilir.

Klima Neden Su Akıtır?

Klimanın su akıtmasının en önemli sebebi, dış ünitedeki nemin atılmasıdır. Klimada yer alan boru yardımı ile dışarıya atılabilen bu nem için, borunun uygun bir gidere bağlanması yeterli olacaktır. Böylece hem suyun damlaması ve etrafın su olması önlenebilir hem de gider üzerinden kolay bir şekilde su aktarımının yapılmasını sağlayacaktır. Özellikle dış üniteden su gelmemesi, arızaya işarettir. Bu nedenle de mutlaka kontrollerin sağlanması gerekecektir.

Klimanın ısıtma ve soğutma yaparken su sızdırmasında herhangi bir problem yoktur. Çalışma ve çalışmaya bağlı olarak nemlenme sonucunda böyle bir su sızdırma normal karşılanmaktadır. Bu konuda en önemli detaylardan birisi, klimadaki su akıtmanın hangi zamanlarda tehlikeye işaret ettiğinin bilinmesidir. Bu nedenle su akıtmasından ziyade akıtmamasına dikkat edilmelidir.

Klimanın Su Akıtmaması Hangi Hallerde Sorun Yaratır?

Klimadan su akıtmamasında öncelikli olarak boru kontrolünün yapılması gerekir. Özelikle boru ucunun tıkanmasına bağlı suyun dışarıya atılmaması problem yaratacaktır. Bu nedenle borunun ucunun açılması ile birlikte sorun ortadan kaldırılarak klimanın normal bir şekilde çalışması sağlanabilir. Bazı durumlarda hortum, bir şişe gibi suyun depolanacağı alana koyulabilir. Ucun buralarda da sağlıklı bir şekilde akmaması sorun yaratacaktır.

Klimadan su akmaması, bir soruna işarettir. Bu sorun ise genel olarak şöyle olabilir;

  • Klimadaki gazın azalması ya da gereğinden fazla olması halinde sorun çıkabilir.
  • Klimanın iç ünitesindeki dengesizlikler, su tahliyesine engel olabilir.
  • İç ünite peteğinde yaşanan problemler ve tıkanıklık
  • Drenaj hortumunun delinmesi ya da tıkanması
  • İç ünite tasındaki delinmeler ya da buna bağlı darbeler
  • Fan arızaları ve buzlanmalar

Klima içerisinde yaşanan bu tip problemler su tahliyesine engel olabileceği gibi kısa süre içerisinde klimanın doğru bir şekilde çalışmamasına ve hata vermesine neden olacaktır. Yapılacak kontrollerde kullanıcılar tarafından tıkanıklıkların açılması sağlanabilir. Fakat ileri arızalarca mutlaka teknik servis tarafından kontrollerin yapılması gerekir. Böylece sorunlar giderilerek klimanın doğru bir şekilde kullanılması sağlanabilir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.