Klima Sıcak Ayarı

Yaz aylarının vazgeçilmezi ve insanların gereksiz terlemelerinin önüne geçen klimalar dünya çapında yüksek kullanım oranına sahip cihazlar. Doğru bakımı yapıldığında ve düzenli olarak servise gösterildiğinde uzun süreler kullanım ömrü sunabilen klimalar kış aylarında da kullanılabilmesi adına sıcak modları ile tasarlanıyor. İçerisinde bulunan özel teknolojisi sayesinde istenilen havayı bir kumanda ile değiştirebildiğiniz klimalar akıllı ev sistemlerinde siz daha eve gelmeden tek bir komut ile açılarak siz eve varmadan evi ısıtmış/soğutmuş oluyor. Genellikle on sekiz dereceye ayarlanan klimalar aslında ortamı çok fazla soğuttuğu için yanlış olarak kabul ediliyor. Bu sıcaklığı ise genellikle yirmi bir ila yirmi altı derece arasında tutmanız hem elektrik tüketimi açısından ekonomik hem de insan sağlığına zararsız bir ortam sunuyor. Bulunan ortama göre ve içerisinin güneş alıp almadığına göre değişen klima çeşitleri, eğer ofiste kullanacaksanız on iki bin BTU değerinde ya da eczane gibi halka açık bir ortamda sürekli kapının açılıp kapandığı ortamlarda ise en az yirmi dört bin BTU klimalar seçmelisiniz. İlla ki yaz ayları değil kış aylarında da kullanılabilirliği açısından büyük fırsatlar sunan klimalar, dış mekanlarda genellikle salon tipi kullanılırken evlerde ve ofislerde genellikle duvar tipi klimalara rastlıyoruz. Peki yaz ayında nasıl kullanmanız gerektiğinden bahsettik. Klimalar kış aylarında nasıl kullanılmalıdır?

Klima Sıcaklık Ayarı Nasıl Yapılır?

Klimanın yanında hali hazırda gelen kumanda üzerinde kış modunu sizler de görmüşsünüzdür. Bu konuma klimanızı getirdikten sonra istediğiniz dereceye getirerek işlemi en kısa süre içerisinde tamamlayabilirsiniz. Ancak klimalar ısıtma modunda hemen başlamazlar. Bunun için ortam sıcaklığına göre beklemeniz gereken süre bir ila üç dakika arasında değişiyor. Uzaktan gelen bir klima esintisinin sıcaklığı yazın soğutma için ortalama yirmi bir ila yirmi altı derece iken kışın ısıtma için yaklaşık olarak on sekiz ila yirmi iki derece arasında ayarlanmalıdır. Bunun böyle olmasının sebebi klima ünitenizden maksimum verim alabilmek için yapmanız gereken bir işlemdir. Lakin bu sıcaklıklar ılıman iklimler için geçerli olup Türkiye’de birçok iklimin aynı anda yaşanabildiğini unutmayın. 

Klimada Soğuk ve Sıcak Modu Nedir?

Klimaların kumandasının üzerinde bulunan soğuk ve sıcak modları bulunduğunuz ortamı ısıtacağınızı ya da soğutacağınızı gösteren simgelerdir. Yazın genellikle soğuk modu yani cool modu kullanılırken kışın da sıcak yani heat modu kullanılmaktadır. Bazı klimalarda bulunan DRY modu ise ortamdaki fazla nemi alarak daha rahat ve konforlu ortamı insanlara sunmayı amaçlar. Adana, Mersin gibi akdeniz şehirlerinde nem çok fazla olduğu gibi çok nemli bölgelerde soğutma işlemi başlamadan önce çalıştırılması gereken özelliklerden birisidir. Ortamın ne kadar hızlı ve ne kadar yavaş soğutulmasına karar verebileceğiniz fan hızı modları da bu kumanda üzerinde yavaş-orta-hızlı modları ile beraber gelmektedir.

Önceki İçerik12000 BTU Klimalar
Sonraki İçerikİnverter Klima Nedir?
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.