Klima Tipleri Nelerdir?

Her biri aynı sistem modülünde çalışan ve ekstra özellikleri ile konfor sağlayan klimalar, kullanılacak ortam ve alanın niteliklerine göre farklı modellerde imal ediliyor. Küçük alanlar veya daha kapsamlı yapılarda kullanılmak üzere dizayn edilen klima modelleri, ev tipi modellerin yanı sıra endüstriyel klima tipleri olarak sınıflandırılabilir.

Klima alırken değerlendirilmesi gereken ilk faktör, klimanın türüdür. Kullanım elverişliliği, verim ve enerji özellikleri gibi değerlendirmeler, her klimanın tip ve model özelliklerine göre yapılır.

Klima Çeşitleri Nelerdir?

Klimalar temel olarak konum- kullanım niteliklerine göre türlere ayrılır. Duvarda kullanılan klimalar split klima olarak nitelendirilirken, mobil niteliğinde kullanılan seyyar klima türleri ve dikili tip olarak adlandırılan salon klimaları bulunuyor. Klima tipleri ve özellikleri kısaca şu şekildedir;

 

  • Duvar Tipi- Split Klima

 

Konut tipi klima modeli olan duvar klimaları, iç ve dış sistemden oluşur. Dış alana kurulan klima motoru, ortamdaki havayı iç alana transfer eder. Çalışma sistemi oldukça pratik olan split klimalar, ısıtma ve soğutma işlevleri için kullanılır. Rahat ve konforlu kullanım sağlayan klimalar, fazla yer kaplamadıkları için tercih edilir.

Duvara monte olarak kullanılan cihazlar, kapasite ve sistem özelliklerine göre farklı niteliklerde imal ediliyor.

 

  • Salon Tipi Klimalar

 

Duvar klimalar gibi iki parçadan oluşan salon tipi klima modelleri, dikili tiptedir. Ayakta duran modülde tasarlanan ürünler, dolap tipi olarak da değerlendirilir. Tüm ortama ideal hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde konumlandırılan klimalar, split klimalara nazaran daha güçlü motor sistemine ve daha yüksek kapasiteye sahiptir.

Büro ve ofisler, işyerleri gibi geniş alanlarda ve insan sirkülasyonunun yoğun olduğu yerlerde tercih edilen klima sistemleridir.

 

  • Portatif Tip Klimalar

 

Seyyar sistem veya taşınabilir sistem olarak bilinen mobil tip klimalar, daha minimal alanlarda tercih edilir. İstenilen her yerde kullanım avantajı sağlayan cihazlar, sabit klima kullanmak istemeyenlerin tercih ettiği türlerdir. Yazlıklar, kiralık kullanılan evler, bebek ve çocuk odaları gibi alanlarda ve kısa süreli iklimlendirme ihtiyaçlarının karşılanması için kullanışlı klima türleridir.

Herhangi bir dış ünite kurulumuna gerek olmadan, ortamdaki havanın ısıtılmasını veya soğutulmasını, yine aynı ortam havası ile sağlayan klima türleridir.

Klima Tipi Nasıl Seçilir?

Klima alırken, kullanılacak alanın özellikleri ve kapasitesine göre tür belirlemesi yapılır. Sabit kullanılacak klimalarda genellikle ev kullanımları için duvar tipi klima modelleri tercih edilir. Bankalar, hastaneler, spor tesisleri, şirketler, kamu dairleri gibi kapsamlı alanlarda salon tipi klimalar seçildiği gibi, bölümlere göre duvar tipi cihazlarda tercih edilebilir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.