Klimada Sensörler Nelerdir?

Klimada bulunan sensör sıcaklık yani termistörlerdir. Klimanın sıcaklığını ve havanın algılanması için son derece önemlidir. Sensörler klimanın çalışma sistemini kontrol eden ana ürünlerdir. Sensör türleri pozitif sıcaklık sensörü ve negatif sıcaklık sensörü olmak üzere iki çeşittir. Günümüz teknolojisi ile üretilen klima modelleri klima üfleme hava sıcaklık sensörü ve boru sıcaklık sensörü olmak üzere iki çeşide ayrılır. Sensörler klima özelliklerini belirler ve fiyatının değişmesinde büyük rol oynar. Sensör etkileri klimanın çalışma performansını belirler. İhtiyacınızı karşılayan klima modellerini almak için iyi bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

Pozitif Ve Negatif Sıcaklık Sensörü

Sensörün direnci ortamın ısısına bağlıdır. Isı arttıkça sensörün direnci artar azaldıkça direnç azalır. Pozitif sıcaklık sensörleri günümüzde tercih edilmemektedir.

Negatif sıcaklık sensörleri ortam ısısı ile ters orantılı olarak çalışma performansı sergiler. Ortamın ısısı arttıkça sensörün basınç direnci azalır. Günümüzde en çok kullanılan klima modelleri negatif sıcaklık sensörü olan modellerdir.

Klima Üfleme Hava Sıcaklık Sensörü

Ortamın ısını istenilen derecede tutmak amacı ile geliştirilen bir sensördür. Ortam ısısı istenilen dereceye ulaştığında sensör kompresörü uyarır ve kompresör devreden çıkar. Sıcaklığın okunmasını sensörün üzerinde bulunan elektronik kart gerçekleştirir. Bu sayede ısı kişinin istediği derecede ayarlanabilir. Evlerde ve iş yerlerinde en sık kullanılan sensörlü klima çeşididir.

Boru Sıcaklık Sensörü

Klimaların içerisinde iç ve dış fan çalışmasını ayarlayan elektronik bir aparat bulunur. Bu aparat klima ısıtma işlemini yaparken ortamın sıcaklığını algılayarak defrost işleminin çalışmasını sağlar. Devrenin içerisine yerleştirilen bakır boru sayesinde bu fanların çalışma prensibini oluşturulur.

Sıcaklık Sensörünün Arızalandığı Nasıl Anlaşılır?

Klimanız istediğiniz şekilde ısıtma ya da soğutma işlemini yerine getiremiyorsa arızalanmış demektir. Arızayı tespit etmek için klimanın güç kaynağı ile olan bağlantısını kesin. Klimanın panelini sökün ve sensör montajlarında sorun olup olmadığını kontrol edin. Sensör arızaları genellikle temassızlık ve montaj hatalarından kaynaklanır.

Sensör Arızaları Nelerdir?

Elektronik cihazların sık sık arızalanması ortak sorunlardan birisidir. Yaz aylarında çok sık kullanılan klimaların genellikle belirli arızaları oluşur. Klima arızalarını sıralayacak olursak;

  • Elektrik tesisatından kaynaklanan arızalar ve temassızlık
  • Sensör parçalarının çalışmaması ya da yanlış montaj işlemi
  • Sensör direncini ölçen avometrelerde oluşan sorunlardır.

Klima sensörü arızalarını eğitimi almış teknik ekibin tamir etmesi gerekir. Klimada oluşan arızaları kendiniz tamir etmeye çalışmamalısınız. Aksi halde geri dönüşü olmayan hasarlar oluşabilir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.