Klimada Temiz Hava İçin Bakım Şart

Artık küresel ısınmanın arttığı şu zamanlarda hemen hemen bütün evlerde klima bulunmaktadır. Klimaların verdiği hava her ne kadar hoşumuza gitse de klimalar uzun süre içi ve motor kısmı temizlenmese büyük rahatsızlıklara neden olur. Çünkü klima bir müddet çalışmadıktan sonra toz tutar ve siz çalıştırdığınız zaman o toz size üflenir. Bunun sonucunda bulunulan ortamın havasının kirlenmesi ve sağlık sorunları sebep olması kaçınılmazdır. Klimalar sadece sağlık sorunlarına sebep olduğu için değil klimanın kendisine de zararı dokunduğu için temizliğine ve bakımına özen gösterilmelidir. Aksi halde klimanın zarar görmesi kaçınılmazdır.

 

Klima Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Klimanın bulunduğu ortamdaki tozları çektiği için o tozları filtresinde tutar. Bir müddet sonra o filtreler de biriken tozlar klimadan tekrar soğuk hava olarak yayılacaktır. Bu da havanın tozlanmasına ve insanların soludukları havayı kirletmesine sebep olacaktır. Bunun yanında klima filtresinin dolması klimanın çalışmasını zorlayacağı için klima da sorunlara sebep olacaktır. Eğer klima temizliğine gereken önemi vermezseniz sonucunda üflenen havanın kalitesi büyük oranda düşer ve artık üflenen hava sağlıksız ve kalitesiz kirli bir hava haline gelir. Klimanın zaten her yıl düzenli şekilde bakımı şarttır kış ayların da kullanılmayan klimalar yaz ayların da çalıştırılmadan önce özenle temizlenmeli yetkili kişiler tarafından bakımı yapılmalıdır. Klimanın içerisinde bulunan filtreler iki hafta da bir değiştirmelidir. Bu sayede klima uzun ömürlü olacak bunun yanında ortam hem ferah hem de güzel bir hava ortaya çıkacaktır 

 

Klima Temizliği Kimler Yapar?

Filtreler yıkandıktan sonra kuruması beklenmelidir ve kesinlikle filtreler olmadan klima çalışmamalıdır. Klimanın iç kısmını yetkili servis olmadan temizlenmemelidir zira sizin bir bilginiz olmadığı için neresinden hangi bağlantı geçiyor bilemezsiniz. Ve temizlik adı altında yanlışlıkla klimayı bozabilirsiniz. Temizlik amacıyla klimanın iç kısmını ıslak bezle kesinlikle temizlenmemelidir.

 

Klima Temizliğinin Amacı

Klimayı temizlerken kesinlikle yanınızda bilgili biri olmalıdır ki sizi iyi bir şekilde yönlendirsin aksi takdirde sizin yapacağınız ufak hata klimanın bozulmasına neden olur. Klimanın vaktinde temizlenmemesi sonucu siz çalıştırdığınız zaman solunum yolunuza hastalıklar bulaştırabilir. Kesinlikle uzun süre çalışmayan klimayı genel bir temizlik ve bakımı yapılmadan çalıştırılmamalıdır. Temizlenmeyen filtre tüm tozu olduğu gibi ortama üfleyecektir. Yeni alınan bir klimanın da filtre temizliği oldukça önemlidir. Klima temizliğinin önemi birçok şeyden önemlidir. Hem klima hem de insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden önemsenmesi gereken bir konudur. Aksi halde büyük sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.