Klimalar havayı nasıl ısıtır ve soğutur

Klimalar havayı nasıl ısıtır ve soğutur diyen her kişinin yolu bir klima servisine düşmüştür. Günümüz de havalar çok sıcak ve ortamların kavrulduğu bir sıcaklık vardır. Bu sıcak havadan kaçmanız mümkün değildir.

Sizler bu sıcak havalar da ortamı bu gibi soğuk, yapmak mümkündür ve bu sıcak havada buz gibi bir ortam da bulunmak bence süper olur.  Tabi klimalar sadece sıcak bir ortam hazırlamıyor sıcaklık verdiği kadar havayı bulunduğunuz ortamı buz gibi de yapıyor. Klimalar havayı nasıl ısıtır ve soğutur sorusuna cevap bulalım.

Klimalarımız, bir havada ya da soğutma çevrimi özelliği kullanılarak bir ortamdan ve ya odadan ısı azalmak ya da ısı çekmek (yani bulunduğunuz ortamın sıcaklığını azaltmak), fazla nemini ve ya pis nemini alıp bulunduğunuz ortama taze ve güzel bir hava sağlamak için tasarladığımız yada tasarlanmış sistem ve ya makinadır. İnsanların bulundukları çevre ve ya ortam içinde sıcaklığın ayarlanabilmesi, bulunulan ya da bulunduğunuz ortama gösteriş ve ya ortamın konforunu artırır.

İnsanları rahatlatan ya da insanın rahat ettiği çevre, ortam oda, salon gibi mekanlar sıcaklığı bir başka anlamla ya da ifadeyle rahatlık sıcaklığı bulunan ortamdaki hava sıcaklığıyla havanın nem oranına bağlıdır. Bulunduğunuz ortamda ki aşırı nem aşırı sıcaklıktan daha kötü ve rahatsız edicidir. Örneğin 80 °C sıcaklık ve %30 nispi neme sahip bir hava 50 °C sıcaklık % 100 nispi neme sahip bir havaya göre daha iyidir. Bunun nedeni ise ve ya çünkü nem oranı arttıkça insan vücuduna zararı ve insan vücudunda ki sıcaklık karşısındaki reaksiyonu yavaşlar. Bu nedenle klimalarda yalnızca havanın soğutulmasıyeterli olmaz nem oranının da ayarlanması gerekir. Bu olayların gerçekleştirilmesine ve ya işlemlerin yapılmasına klima ayarlama ve ya iklimlendirme denir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.