Klimaların günümüzde ki önemi

Son zamanlarda yaz aylarının vazgeçilmezi haline gelen ve yaz aylarında ülkemizde bir satış patlaması yaşayan klima insanları sıcak havada sıcaktan korumaya yaramaktadır. Hava ısıtan türleri de mevcuttur. Bu türe inverter klima adı verilmektedir. Ancak kullanılan bu tür inverter çeşitleri son derece yüksek elektrik tükettiği için ısıtma amaçlı çok az kullanılır. İnsanlar ısınma ihtiyaçlarını başka alternatifler çerçevesinde gerçekleştirmektedir.

Fakat yaz aylarında soğutma işini vantilatörlerden devralmıştır ve son derece güzel soğutmaktadır. Aşırı düşük derecelerde kullanılması klima çarpması denen olayı gerçekleştirebilir. Bu çarpma çarpması başka türlü de ortaya çıkabilir. Örneğin evinizdeki cihazın altında durmak ve sürekli o cihazın size doğru üflemesi sizin vücudunuza etki eder ve vücut dengenizi bozar.

Başka türlü ise küçük bir eve veya ofise gereğinden büyük bir cihaz alıp uzun süre çalıştırmakta hem sağlığınız açısından kötü olur hem de ekonomik açıdan sizin zayıflamanızı sağlar. Aracın harcadığı elektrik düzeyi yüksek olduğundan büyük ve daha güçlü devir performansı elde eden cihazlar daha çok elektrik tüketir ancak büyük ve uzun koridorlar, ofisler, evler için bire birdir. Klima fiyatları kullanılan ve satın alınacak olan klimanın markasına, modeline, devir performansına, yaptığı elektrik tasarrufuna, garanti süresine, aldığınız mağazaya göre değişmektedir. Bu tür aletlerin kurulumu için mağazasından bilgiler alabilir veya para ile işçilerinden tutup taktırabilirsiniz. Mağazaların hepsinde olmasa da birkaç tanesinde kurulum için herhangi bir miktar talep edilmez. Cihaz satın alınırken dikkat edilmesi gereken hususların en başında, kalitesi kanıtlanmış ürünlerden almanız gelmektedir. Örneğin yaz aylarında bozulan ve garantiden ortalama 20 gün içerisinde dönmesi beklenen bir cihaz sizin yazın bunalmanızın devam ettirmenizi açıklar. Bu durum da oldukça sinir bozucu olmaya başlar.

O kadar para verip aldığınız cihaz bozuldu ve yaz ayını yine bunalarak geçirmek zorundasınız. İşte kalite burada ön plana çıkmaktadır. Cihazı satan firmanın ilkelerinden biri tüketici memnuniyeti olmalıdır aynı zamanda birkaç kişinin bu marka hakkındaki düşünceleri yararınıza olacaktır. Servisi güçlü, kalitesinden emin olan bir marka seçmeniz sizin için çok yararlı olacaktır.

Cihazın soğutma yöntemi ise R22 gazının buharlaşma ve yoğunlaşma özelliğinden faydalanarak ortamda bulunan ısıyı dışarı atarlar. Split klimalarda iç ünite içinden geçen gaz ortamdaki ısıyı emerek buharlaşır. Bu sayede ortam soğur. Buharlaşan R22 gazı dış üniteye geldiğinde yoğuşur ve emdiği ısıyı dışarı atar. Bu işlem gerçekleşirken yalnızca iç ve dış ünitedeki fan motorları ve gazın cihaz içindeki dolaşımını sağlayan kompresör elektrik enerjisi harcar. Cihazların bu şekilde çalışması tamamen buzdolabına benzemektedir. Cihazın arkadan bıraktığı su damlaları ise buzdolabının içinin arka bölümünden akan su damlalarının görevini yapmaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.