Klimam Soğutmuyor Ne Yapmalıyım ?

Klimanız soğutmuyor ise ilk yapmanız gereken yaz / kış konumunuzu kontrol etmeniz gerekiyor.
Hangi marka ve model olursa olsun klima cihazları zaman zaman arıza göstermekte veya gaz şarjı eksikliğindende kaynaklanabilen klima soğutmuyor problemini yaşatabilir.

Klima soğutmuyor ise bunun başlıca bir kaç nedeni vardır. Öncelikli olarak klimanızın kumandasını kontrol ederek fan modundamı yoksa soğuk hava modundamı buna dikkat ediniz. Klima kumandasının üzerindeki sembollerde karlı hava işaretini seçmeniz gerekmektedir, buna ilave olarak klima kumandanızın üzerinde genellikle 16 dan başlayarak 30 + dereceye kadar gösterge bölümü bulunmaktadır.

Bu işlemleri mutlaka uzman bilir kişilere yaptırmalsınız.

Aksi taktirde klimanıza daha büyük zararlar meydana gelebilir.


Klima cihazının üzerinde gösterilen rakam oda sıcaklığını göstermektedir kumanda üzerinden ise bu dereceyi aşağı çekerek ortamın soğumasını sağlayabilirsiniz. Klima soğutmuyor arızasının diğer bir nedeni ise dış ünitenin devreye girmemesinden kaynaklanabilir.

Klima cihazınızın dış ünitesinin devreye girip girmediğini kontrol ediniz, dış ünite devreye girmiyor ise elektriği kesip tekrardan güç veriniz, uzun süre klima dış ünitesi devreye girmiyor ise servis çağırınız. Klima soğutmuyor arızasının en sıkça rastlanan arıza tipi ise klima cihazının gazının eksik olmasından kaynaklanmaktadır.

Klima gazının eksik olması durumunda dış ünite bağlantı kısmını kontrol ederek karlanma olup olmadığına bakınız, bu bağlantı noktasında karlanma meydana geliyor ise yüksek ihtimal ile klima cihazınızda gaz eksikliği vardır, servis çağırarak klima gazı dolumu yaptırmalısınız.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.