Klimayı Kim İcat Etti?

Yıllardan beri kullanımda olan ve geliştirilen yeni teknolojiler sayesinde verimliliğin arttırıldığı klimayı kim icat etti?

Yaz ve kış aylarında iklim durumuna göre ortamın istenen sıcaklığ

a gelmesini sağlayan klimalar, Türkiye’de özellikle yaz aylarında tüketimde rekor seviyelere çıkıyor. Yaşamdaki pratik kullanımı ve sağladığı avantajlar doğrultusunda ise en çok merak edilenlerden birisi de klimanın icadı.

Klimayı Kim İcat Etti? Mucidi Kim?

Klimanın ortaya çıkmasındaki ilk isim Willis Carrier. 1876 yılında doğan ve kısa süre içerisinde mühendislik alanında kendini geliştirmeye başlayan Willis Carrier, zaman içerisinde bu konuda başarıya ulaştı. 1901 yılında ilk olarak Cornell Üniversitesi’ni kazanan ve bu üniversitede makine mühendisliğini okuyan mucit, mezuniyetinin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen projesini başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. 1 yıllık çalışma sürecinin ardından başarıya ulaşan ve klimayı bulan Willis Carrier, böylece adının ölümünden yıllar sonra dahi hatırlanılmasını sağladı.

Willis Carrier Klimayı Nasıl Keşfetti?

Willis Carrier’in klimayı keşfetmesindeki etken olay ise her sabah tren istasyonunda tanık olduğu bir olaydı. İstasyondaki sisi gören ve bu sisin nasıl dağılacağına yönelik fikir geliştirmeye başlayan Carrier, sisin dağıtılması adına nemin kurutulması gerektiğini buldu. Sonrasında ise bu alana yönelen Carrier, ilk önemli hamlesini 1904 yılında yaptı. Hava İşlem Cihazı adı ile ilk patentini alan Carrier, çalışmalarıyla da dikkat çekmeye başladı.

Bu tarihten itibaren klimayı sürekli geliştiren Carrier, 1913 yılında ise günümüzdeki klimalara benzeyen en yakın prototipi geliştirdi.  İlk ev klimasının bulunması ve kullanıma sunulmasında ise tarih 13 Mayıs 1926’yı gösteriyordu.

Willis Carrier imzasını taşıyan bu çalışma tipik bir ev klimasını gösteriyordu. 74 yaşındayken hayata veda eden Willis Carrier, bu tarih sonrasında klimanın mucidi olarak anılmaya başlandı.

Tarihten Günümüze Klima

Willis Carrier tarafından geliştirilen klima, günümüzden 110 yıl öncesinden ilk hamlelerin yapılması ile birlikte ortaya çıktı. Günümüzde klasik ev klimalarının yanı sıra daha büyük ortamlarda da iklimlendirmenin sağlanması adına salon tipi modelleriyle çeşitlilik sağlanmaktadır. Başlangıç aşamasında sis ve nemden hareketle geliştirilen klima modellerinde günümüzde ısıtma, soğutma başata olmak üzere nemlendirme ve havanın temizlenmesi gibi pek çok farklı işlevi yerine getirebilmektedir. Bu doğrultuda ise klimaların boyutları, özellikleri, en fonksiyonları ve BTU değerleri üzerinden bir fiyatlandırması yapılarak satışa sunulmaktadır. Farklı markalar tarafından yapılan üretimler ise kişiler için klima konusunda seçenekleri arttırarak seçim şansı yaratmaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.