Korona Virüs Salgının da Klima Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Dünyayı etkisi altına alan Korona virüs insan yaşamını her yönden etkilemektedir. Virüsün bulaşıcı olması ve hava yolu ile de bulaşma riski yüksek olduğundan dolayı virüs döneminde klima nasıl Kullanılmalı sorusunu akla getirmektedir. Uzmanlar bu konuda araştırma yaptıktan sonra belirli kurallara uyularak klimanın kullanılabilir olduğunu belirtmektedirler.

Kuralların en başında klima virüsü taşıyan kişilerin bulunduğu ortamda çalıştırılmamalıdır. Klimanın bulunduğu ortamda Korona virüs taşımayan insanların olduğu alanlarda klima kullanımının hiçbir zararı yoktur.

Korona Virüsü Döneminde Klima Kullanılmalı mıdır?

Dünya üzerinde yaşayan çoğu insan, “virüs döneminde klima kullanılır mı?”, sorusunun cevabını aramaktadır. Klimalar belirli şartlar sağlandığı taktirde virüs döneminde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Klimanın yer aldığı ortamda hiçbir şekilde Korona virüs taşıyan hastaların yer almaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra belirli aralıklarla pencereler açılarak içeriye temiz havanın yayılması sağlanmalıdır. Toplu alanlarda ise maske ve temizlik kurallarına dikkat edilmelidir.

Toplantı salonu gibi büyük alanlarda klima kullanımı çok fazla tercih edilmemeli fakat salon ve evlerde rahatlıkla klima kullanılabilmesi mümkündür. Klimalar içerideki kirli havayı emerek temiz hava üretmektedir klimanın haznesinde biriken toz ve kir salgın hastalık döneminde daha sık temizlenmelidir

Korona Virüs Sürecinde Klimanın Yeri

Korona virüsün ortaya çıkmasıyla beraber insan yaşamında birçok değişkenliğin yaşanmasına sebep olmaktadır. Korona virüs döneminde ilk başlarda klima kullanımına olumsuz bakılsa da yapılan araştırmalarla belli başlar önlemler alındıktan sonra korana virüs döneminde klima kullanılabilmektedir. Korona Virüs sürecinde sık sık odanın havalandırılması ve bulunan ortamda virüs taşıyan hastanın olmaması şartıyla klimanın bu dönemde yeri sabit kalmaktadır.

Korona virüs sürecin evde izole olma tavsiye edildiğinden dolayı en güvenilir yerler olarak evler gösterilmektedir. Yaz ve kış aylarında zamanı dışarda geçirmek sorun oluşturabileceği için evde olmak daha avantajlı olacaktır. Bu dönemde salon tipi klimaların satışında büyük oranda artış yaşanmaktadır. Bireyler evlerde daha fazla zaman geçirdiği için ev ortamında kullanılan klima modellerine daha çok ihtiyaç duymaktadır.

Korona Virüsünde Klima Temizliği

Korona Virüs sürecinde temizlik daha ön plana çıkmaktadır. Bu dönemde hem beden temizliğine hem de çevre temizliğine daha fazla dikkat edilmelidir. En fazla 15 gün içerisinde temizlenmesi gereken klimalar bu dönemde daha sık temizlenmelidir. Birkaç arayla kullanılan klimalar sık sık temizlenmelidir. Klima içerisinde yer alan filtre özellikle bu dönemde sık sık temizlenmelidir.

Klima içerisinde kirli havayı tutan filtre su ile yıkanarak kurulanmadır. Filtreler teknik ekip olmadan da temizlenebilir olmasından dolayı kullanıcılarına kolaylık sağlamaktadır. Kolay bir şekilde çıkarılıp takılan filtre 5 dakika gibi kısa bir sürede kolaylıkla temizlenebilmektedir.

Korona Virüsü Döneminde Klimalar Hangi Alanlarda Kullanılmalıdır?

Klimalar hemen hemen her kapalı alanda yer alan cihazlardır. Korona virüsü dünyayı etkisi altına aldığı tarihten itibaren insan hayatında birden fazla değişiklikler meydana gelmiştir. Virüs döneminde alınan önlemler yeni tedbirlerin ve yasakların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Klima çok büyük kitlelerin olduğu alanda kullanmaktan kaçınılmalıdır. Toplu alanlarda virüs taşıyan bir hasta diğer insanlara virüs bulaştırma olasılığı oldukça fazladır. Özellikle toplu taşıma araçlarında klima kullanılmamalıdır.

Sürekli farklı insanların kullandığı toplu taşıma araçları riskin en yoğun olduğu alanlardır. Bu yüzden toplu taşıma araçlarında klima kullanılmasından kaçınılmalıdır. Klimaların en güvenli kullanılacak alanlar yaşam yeri olan evlerdir. Yaşanılan ev içerinde Korona virüs hastası bulunmamak kaydı ile klimaların kullanılmasında bir zarar görülmemektedir.

Korona Virüsü Sürecinde Hangi Model Klima Seçilmelidir?

Korona Virüs insan hayatına girdiği ilk andan itibaren temiz hava önemini iyice arttırmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile klimalara eklenen yeni özellikler klimanın bulunduğu ortamlara kaliteli hava üretmektedir. Klima modelleri özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir.

Korona virüs döneminde özellikle A sınıfı klima modelleri daha ön plana çıkmaktadır. Hava bakımından en kaliteli hava üreten A sınıfı klimalar virüs döneminde önemini daha çok arttırmaktadır. Klima içerisinde bulunan ek özellikler klimanın temiz hava üretmesini daha fazla kolaylaştırmaktadır. Bu dönemde klima modeli seçerken fiyatından çok klimanın özelliklerine dikkat edilmelidir. Kaliteli bir yaşam için bu dönemde klimaların özellikleri daha da ön plana çıkmaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.