Salon İçin Hangi Klimayı Almalıyım?

Orta dereceli havalarda değil ama sıcaklığın aşırı düştüğü ve sıcaklığın ve nemin aşırı arttığı havalarda hemen hemen hepimizin aramaya koyulduğu araç bir pervane ya da klima olmuştur. İçerisinde bulunduğumuz yüzyılın bize en büyük nimetlerinden birisi olan klima çok sıcak ve nemli havalarda terlediğimizde ve tabiri caizse daraldığımızda imdadımıza yetişir ve içerisinde bulunduğunuz ortamın sıcaklığını istediğimiz ölçüye göre ayarlar.

Havalar soğuk olduğunda ise yine ortamı çok kısa bir süre içerisinde istediğiniz sıcaklık seviyesine getirir ve geçmişte sobanın günümüzde ise kaloriferin görevini görmüş olur. Klimanın bir diğer avantajı ise soba ve kalorifer gibi sürekli olarak çalışmak zorunda değildir. Çünkü istediğiniz sıcaklığı ayarladıktan yaklaşık ortalama olarak 10 veya 15 dakika sonrasında pencereleri ve kapıları kapattığınız takdirde o ortamın sıcaklığı uzunca bir süre değişmeyecektir. Dolayısıyla 10 dakika civarında çalışacak olan klima size maddi olarak da büyük bir yük olmayacaktır.

Salon İçin Hangi Klima Alınmalı?

Salonunuz için alacağınız klima öncelikle salonunuzun büyüklüğüne göre alınmalıdır. Klimayı alacağınız zaman ise iyi bir klima tercihi yapmalısınız. Çünkü böyle yaptığınız takdirde klimanız çok uzun yıllar kullanılabilir olacaktır ve uzun süreli dayanıklı olacak bu klimalar size ek bir masraf hiçbir zaman çıkarmayacaktır. Bu nedenden dolayı ikinci seçim hakkınızı ne olursa olsun kaliteli bir klima almadan yana kullanın.

Alacağınız klimanın türü ise toplamda 3 çeşide ayrılmaktadır. Bunlar; Duvar tipi split klima, salon tipi klima ve portatif taşınabilir klimadır. Genellikle salon için tercih edilen duvar tipi split klimadır. Çünkü diğer klimalar yerde alan kapladıklarından dolayı salonunuz için bu iyi bir seçim olmayacaktır. Ancak duvar tipi split klima duvarda monte edildiğinden dolayı evinizde yer kaplamayacak hem de yukarıda şık bir biçimde asılı duracaktır.

Duvar tipi split klimanın bir diğer iyi yanı da sağlık açısındandır. Çünkü klimadan çıkacak olan hava dalgaları direkt olarak kişiye ve kişilere vurduğu takdirde kişide soğuk algınlığı tarzı belirli rahatsızlıklar oluşabilmekte. Yani genel kanı olarak şu özeti çıkarabiliriz. Alacağınız klimanın uzun süreli kullanım için en kalitelisini alın ve de klima türü olarak duvar tipi split klima alarak da birçok bakımdan avantajı elde edebilirsiniz.

Klimanın Kalorifer ve Sobadan Farkı Nedir?

Aslında bu son derece belirgin bir farktır. Klima her mevsim için istenilen sıcaklık ve neme göre ortama biçim verebilen ve fiyat açısından da daha uygun olabilen bir alet. Ancak Soba ve kalorifer ise sadece soğuk havalar için üretilmiş ve diğer havalar için kullanışlı olmayan bir ısıtıcı türüdür. Bu nedenden dolayı çağımızın bu yararlarından fayda bularak sizlerde kendi salonunuz için belirttiğimiz özelliklerde klimalar alabilirsiniz.

Klimanın Tarihçesi

Klimanın bugünkü versiyonu bizlere Wilis Carrier tarafından 1902 yılında tasarlanmış ve üretime geçirilmiştir. Tabi bunun tarihçesi ilk olarak Leonardo Da Vinci zamanlarına kadar gitmektedir. Ancak bugünkü modern halini veren kişi 1902 yılında Wilis Carrier olmuştur.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.