Sıcaklar klima satışlarını artırıyor

Yaz sıcakları, klima satışlarını artırdı. İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD) Başkanı A. Metin Duruk, klima-soğutma sektörünün merkezi, endüstriyel ve bireysel (split) klimalar olmak üzere 3`e ayrıldığını bildirdi.

İSTANBUL- Yaz sıcakları, klima satışlarını artırdı. İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği(İSKİD) Başkanı A. Metin Duruk, klima-soğutma sektörünün merkezi, endüstriyel ve bireysel (split) klimalar olmak üzere 3`e ayrıldığını bildirdi.

Duruk, merkezi klimalar ve endüstriyel klima-soğutma sistemleri satışlarının, uzun süreli projelere bağlı olan yatırımları kapsamaları sebebiyle günlük hava sıcaklıklarından etkilenmediğini, split klima satışlarının ise sıcaklardan etkilenmeye devam ettiğini ve kullanımının arttığını söyledi.

Split klima satışlarının haziran sonu itibariyle geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 15 arttığını belirten Duruk, `Temmuz ortasından beri artan hava sıcaklıkları ve ekonomideki güven artışı klima satışlarını yükseltti. Bu yıl bütün üreticiler ürünlerinin tamamını satarlar. Herhangi bir stok da kalmaz` diye konuştu.

klima5 300x225 Sıcaklar klima satışlarını artırıyor

Duruk, Türkiye toplam klima pazarının dünyada ilk 10 içinde olduğunu, Avrupa`da ise 6`ncı sırada bulunduğunu vurgulayarak, geçen yıl 1 milyon 100 bin adetten fazla split klima satıldığını, split klima satışlarında Türkiye`nin dünyada 8`inci, Avrupa`da ise 3`üncü sıraya yükseldiğini kaydetti. Split klima pazarının bu yıl yüzde 20-25 büyüme göstererek 1 milyon 350 bin adede ulaşacağını kaydeden Duruk, merkezi ve endüstriyel klima kullanımında da yüzde 25-30 artış olacağını söyledi.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.