Yaz Aylarında Klima Nasıl Kullanılmalı?

Bunaltıcı sıcak yaz aylarında en çok ihtiyaç duyulan cihazların arasında baş sırada olan cihaz şüphesiz klimadır. Yaz ayları klimanın en çok tercih edildiği zamanlardır. Özellikle sıcak iklime sahip olan ülkeler ve şehirde neredeyse klimanın olmaması insan hayatını zorlaştırmaktadır. Yaz aylarında klima satışları fazla gerçekleştiği için birçok klima modeli indirime girmektedir. Hemen hemen her kapalı ortamda yer alan klimaların yaz aylarında özel bakımı ve temizliği yapılmalıdır.

Mutlaka klima kurulumu profesyonel ekip tarafından gerçekleştirilmelidir. Klimanın en çok çalıştırıldığı yaz aylarında sık sık bakım ve temizliği yapılarak daha kullanışlı hale getirilmelidir. İdeal klima derecesi dışarıdaki derecenin 7 ve 8 derece düştüğü olmalıdır. Örneğin hava sıcaklığı dışarıda 35 derece ise klimanın derecesi 27 derece olması gerekmektedir.

Yaz Aylarında Klima Kullanmanın Avantajları

Yaz ayları özellikle yaşam standartlarımızı zorlamaktadır. Özellikle işyeri, konferans salonu gibi toplu alanlarda yaz ayları bunaltıcı bir his vermekle beraber yapılan işleri yavaşlatmaktadır. Kaliteli bir çalışma için serin ve ferah bir ortam her zaman verimliliği arttırmaktadır. Bu sebepten dolayı yaz aylarında klimanın önemi ve avantajları oldukça fazladır.

Avantajları arasında yaz sıcakların daha hafif geçirilmesi de yer almaktadır. Aşırı sıcaklar kalk krizi ve buna benzer sağlık sorunları yaratabilmektedir. Bu sebepten dolayı klimaların yaz aylarında sağlık açısından da yeri ve avantajı oldukça fazladır.

Yaz Aylarında Klimanın Kapasitesinin Önemi

Klima yaz aylarında avantajları oldukça fazladır. Klimanın avantajını arttıran unsur ise klimanın kapasitesidir. Klimanın kapasitesi odanın büyüklüğüne ve küçüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir. Kullanılmak istenilen alan küçükse orta ve düşük kapasiteli klimalar yeterli olmaktadır. Eğer geniş bir alanda kullanılmak isteniyorsa konferans, toplantı salonu, hastane ve düğün salonu gibi alanlarda yüksek kapasiteli klima kullanılmalıdır. Aksi taktirde küçük kapasiteli klimalar geniş ortamlarda ki soğutma işlemi yetersiz kalacağı için avantajı dezavantaja dönüştürecektir. Bu sebepten dolayı yaz aylarında klimaların kapasitesi büyük önem taşımaktadır.

Klima Nasıl Temizlenir?

Klimaların modellerine göre temizlenme aralığı ve çeşitliliği değişkenlik göstermektedir. Fabrika gibi büyük alanlarda yer alan yüksek kapasiteli klimalar mutlaka teknik servis tarafından yapılmalıdır. Büyük ebatlı klimaların kirli havayı tuttukları hazne büyük olacağından dolayı yetkili servis tarafından temizlenmediği taktirde temiz hava yerine kirli ve tozlu bir havayı dışa aktarmaktadır. Bu durum insan sağlığını olumsuz etkileyerek klima yarar yerine zarar sağlamış olacaktır.

Salon tipi gibi küçük alanlarda yer alan klimalar teknik servisin önerdiği şekilde temizleme işlemleri gerçekleştirilebilir. Klimanın içeride yer alan fan ve filtre çıkarılarak haznenin üzerinde bulunan toz fırça yardımıyla temizlenerek veya yıkanarak üzerinde yer alan toz ve kirlerden kolaylıkla kurtulunabilmektedir. Yıkanma aşamasından sonra filtre haznesi kurumaya bırakılmalı ıslak bir şekilde klimaya tekrar takılmamalıdır.

Klima Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Klima kullanılmadan önce montaj işlemi profesyonel ekip tarafından gerçekleştirilmelidir. Yanlış yapılan montaj ve kurulum klimaya hatta kullanıcılara dahi hasarlar oluşturabilmektedir. Klimanın montaj işleminden sonra mutlaka kullanma kılavuzuna uyularak ayarları değiştirilmelidir. Klima kullanan bireyler özellikle geçiş döneminde klima ayarları konusunda ciddi problem yaşamaktadır. Bu problemlerin yaşanmasını önlemek adına teknik servisin uyarılarını dikkate alıp kullanım kılavuzu detaylı bir şekilde incelenmelidir. Klima kullanımında temizlenme aralığı da oldukça büyük önem arz etmektedir. Klimanın çalışma sıklığına göre klimaların temizlenme aralığı da değişmektedir. En fazla 15 gün içerisinde klimalar temizlenerek temiz hava vermesini sürdürülmesi sağlanmalıdır.

Klima Bakımının Önemi

Klima temizliği kadar bakımı da klimalarım uzun ömürlü olması için büyük önem teşkil etmektedir. Klimalar yılda ortalama bakım isteyen cihazlardır. Cihazın uzun ömürlü olması için düzenli olarak belirli aralıklarla bakımı yapılmalıdır. Bu bakım işlemi sadece yetkili servis tarafından gerçekleşmelidir. Yetkili servis hariç yapılan bakımlarda klimanız tam tersi bozulabilmekte ve verimliliği düşebilmektedir.

Klima bakımı yapılmadığı taktirde cihaz çok çabuk bozulacak uzun ömürlü olma özelliğini kaybetmektedir. Klimalarda her elektronik cihazda olduğu gibi bakım isteyen cihazlardır. Burada dikkat edilmesi gereken iki unsur bakım süreleri ve yetkili servis tarafından bakım yapılmasıdır. Bakım işlemleri doğru bir şeklide yapıldığı takdirde klima verimliliğini korumakla beraber uzun ömürlülüğünü de arttıracaktır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.